… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mordechaj nahrazuje Alona

Mordechaj nahrazuje Alona

Velitelem Judejské a samařské divize Izraelských obranných sil byl předevčírem jmenován brigádní generál Chagaj Mordechaj (Hagai Mordechai). Jmenování na velitelství divize v Bejt El (Beit El) provedl velitel Středního velení Izraelských obranných sil generálmajor Avi Mizrachi (Avi Mizrahu).

Brigádní generál Mordechaj nahrazuje ve funkci brigádního generála Nicana Alona (Nitzan Alon), který divizi velel poslední dva roky.

Chagaj Mordechaj během ceremoniálu řekl: „Musíme na naši realitu hledět s očima doširoka otevřenýma a chápat, že lid Izraele potřebuje silnou obranou sílu. Sílu, která bude bránit v souladu s morálními hodnotami, podle tradice židovského národa a tradice a etického zákoníku Izraelských obranných sil, ‘ducha IOS.’ Izraelskou obrannou sílu, opírající se o lásku ke svému lidu, své zemi a lidstvu. Sílu odhodlanou bránit svůj národ. Odhodlanou, morální a profesionální obrannou sílu.“

Alonovo velení judejské a samařské divizi bylo kontroverzní kvůli jeho prohlášením proti židovským obyvatelům Judeje a Samaří.

Naposledy to bylo v rozhovoru pro The New York Times, kdy Alon dal najevo obavu u „narůstajícího násilí radikálních izraelských osadníků“, hovorově označovaného jako ‘tag mechir’ (cena), které označil za „židovský terorismus.“

Vyzval také Kongres USA, aby nezmrazoval pomoc Palestinské správě v reakci na její jednostrannou žádost o uznání státnosti na půdě OSN, když prohlásil, že takový krok by vedl k nestabilitě a nedostatku bezpečnosti pro Izrael – i když příslušníci Izraelských obranných sil nejsou oprávněni se vyjadřovat k politickým otázkám.

Již před tím Alon zaslal velitelům v rámci své divize dopis, v němž je žádal, aby prošetřili vojáky pocházející z židovských obcí v Judeji a Samaří. Žádost zdůvodnil tím, že tito vojáci by mohli prozrazovat informace o budoucí evakuaci osad.

Jeho prohlášení a skutky vyvolaly ostré odsouzení představitelů Judeje a Samaří a protesty obyvatel před jeho domem. Náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil Beny Ganc (Benny Gantz) při své červencové návštěvě ješivy Or Ecion (Or Eztion) útoky proti Alonovi odsoudil.

Během úterního ceremoniálu generálmajor Avi Mizrachi Alona ocenil, když jej nazval „skutečným velitelem a vůdcem. Jeho profesionalita, pokora, úroveň a bystré myšlení vedly divizi v náročné a složité době a velel jí bezpečně a bez váhání k dosažení jejích cílů s jasným pochopením jejích hlavních priorit.“

Kritiku na adresu Alona Mizrachi odmítl jako „neoprávněnou“ a odsoudil ji.

„Považuji za vhodné využít této příležitosti, kdy opouštíte své postavení, abych ji odsoudil, a to včetně té, kterou pronesli vysocí veřejní představitelé, kteří se rozhodli věřit pomluvám a veřejně činili prohlášení, která jsou daleko od pravdy,“ řekl Mizrachi Alonovi.

„Jste věrný svým zásadám a politice, která byla pro Judeu a Samaří určena. Vztahy s židovskými obcemi jste udržoval citlivě, přesto jste projevoval odhodlanost a nehledal úlevy.“

Alonův odchod předevčírem ocenili někteří židovští nacionalisté, včetně dlouholetého aktivistu za Zemi Izrael Barucha Marzela. Ten označil Alona za „nejlevicovějšího velitele, jakého kdy Izraelské obranné síly měly“ a dodal, že „politická persekuce, kterou brigádní generál Alon vytvořil, přiměla lidi podporovat ‘tag mechir.’”

Poznámka překladatele:

Funkce velitele judejské a samařské brigády Izraelských obranných sil je velmi vlivná, protože veškeré toto území osvobozené v Šestidenní válce v roce 1967 je pod vojenskou správou a velitel této divize proto je také nejvyšším izraelským správním úředníkem na “územích.” Bezprostředně tak ovlivňuje život v židovských obcích v Judeji a Samaří.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku New Commander Appointed for Judea and Samaria Division.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv