… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ilan Grapel v Káhiře

Egypt souhlasí s tím, že propustí americko-izraelského občana Ilana Grapela, který je od června ve vězení v Káhiře, výměnou za 25 egyptských vězňů, kteří se nacházejí v izraelských věznicích. Oznámil to úřad předsedy izraelské vlády s tím, že 3 z propouštěných jsou nezletilí a žádný z nich není bezpečnostním vězněm.

Dohodu musí ještě schválit izraelský bezpečnostní kabinet na své úterní ranní schůzce.

Grapel, popisovaný jako zapálený sionista, který také miluje arabskou kulturu, prohlašuje, že věří v možnost dosažení míru mezi Izraelci a Araby.

Student třetího ročníku práv odjel do Káhiry na základě grantu své univerzity, aby tam pracoval během letních měsíců, ale byl Egypťany zatčen kvůli podezření ze špionáže pro Izrael.

Přestože se nejedná o první případ, kdy měl Egypt údajně s výměnou souhlasit, mluvčí izraelského premiéra Mark Regev tentokrát potvrdil, že k výměně dojde, současně však odmítl konkretizovat podrobnosti ohledně data propuštění.

Nejistý osud Údy Tarabina

Zatímco Grapelovo propuštění se zdá být otázkou dnů, není nic známo o tom, zda součástí dohody bude také osvobození beduínského pastýř Úda Tarabin (Ouda Tarabin), který je v egyptské věznici už 11 let. Ten odjel navštívit do Egypta svoji sestru, byl zatčen a po výsleších egyptskou tajnou službou odsouzen k 15 letům vězení za špionáž pro Izrael.

Za jeho propuštění se zasazuje náměstek ministra pro rozvoj Galileje a Negevu, drúzský poslanec Ajúb Kara (Ayoub Kara) ze strany Likud (Jednota).

Kritika dohody o propuštění Ilana Grapela

Dohodu o výměně Grapela za 25 egyptských vězňů včera zkritizoval poslanec Národní jednoty (Ichud Leumi) Michael Ben Ari, který dopisem požádal premiéra, aby dohodu neuzavíral.

Poslanec uvedl, že Grapel se sám spojoval s anarchisty a jejich snahou podrývat kdekoliv na světě tamní vládní systém. Nepovažoval se za Žida, ale za světoobčana.

„V rámci svých anarchistických aktivit se účastnil násilných protestů proti Izraelským obranným silám v Naalinu a Bilinu a ve čtvrti Šimon HaCadik v Jeruzalémě,“ uvedl Ben Ari. „Jeho protirežimní aktivity v Egyptě během revoluce byly nepochybně provokativní… Egypské tvrzení, že se Grapel snažil rozpoutat vnitřní konflikt není neopodstatněné.“

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článků Grapel to be Freed in Swap for 25 Egyptian PrisonersMK Ben Ari: Don’t Release Terrorists for Grapel.

Jedna reakce na Egypt propustí Ilana Grapela výměnou za 25 egyptských vězňů v Izraeli

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv