… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Káhira. Při včerejším zásahu egyptských ozbrojených sil proti manifestantům domáhajícím se spravedlnosti a práv pro křesťanskou menšinu v Egyptě bylo zabito 36 lidí a dalších několik set osob bylo zraněno. Zásah egyptských ozbrojených sil podnítili islámští extrémisté, kteří napadli pokojně manifestující koptské křesťany. Mezi manifestujícími pravoslavnými i katolickými kopty byli přítomni také mnozí sympatizující muslimové. Zásah egyptské armády proti koptům před sídlem egyptské státní televize se skončil dnes ráno, ale v některých částech města dosud dochází k potyčkám.

Koptové včera večer vyšli do ulic, aby protestovali proti žhářským útokům islámských fundamentalistů na křesťanské kostely v Horním Egyptě. Práva křesťanské menšiny podpořili svou účastí na manifestaci také muslimové a společně skandovali: „Nejsme muslimové, ani křesťané, nýbrž Egypťané“. Manifestanti však byli napadeni skupinou islámských extrémistů, na což koptové odpověděli kamením a armáda pak střelbou do manifestujících. Velký imám univerzity Al-Azhar požádal o setkání představitelů muslimské a křesťanské komunity a odpoledne se konalo mimořádné zasedání egyptské prozatímní vlády. Premiér Essam Sharaf prohlásil, že „největší hrozbou národní bezpečnosti“ je „nesvornost mezi muslimy a křesťany“ a nařídil vyšetřit příčiny incidentu. Proti zásahu armády protestovali také všichni ministři zahraničí EU. Pro Vatikánský rozhlas komentuje situaci katolický biskup v Gíze, mons. Antonios Aziz Mina:

Jakákoli událost tohoto druhu může vzbudit jenom bolest a zármutek nad tolika oběťmi. Křesťané prosí jenom o to, aby mohli ve své zemi pokojně žít. Musím rovněž říci, že společně s demonstrujícími křesťany se manifestace účastnili také muslimové, kteří se domáhali práva křesťanů žít v míru a toho, aby křesťanským kostelům byla poskytnuta ochrana před útočníky a žháři. Bohužel, pachatelům těchto útoků v jejich činech nikdo nebrání, ani nejsou stavěni před požadavek spravedlnosti. Když byl napaden a zbořen jeden z kostelů, vláda a armáda se pokusila usmířit obě strany opětovným vybudování kostela na útraty armády. To však není dostačující řešení. Je třeba zaručit právo a viník musí být za své zločiny zodpovědný podle spravedlnosti a práva.

Včera ozbrojené síly, místo aby poskytly ochranu křesťanské menšině, způsobily smrt mnoha lidí…

Kdyby se postavily na odpor proti těm, kteří pálí a ničí kostely, nedošlo by to až do tohoto bodu! Pokud je dovoleno jednání bez ohledu na pořádek a zákon, vede to k nekontrolovatelné situaci… Několik křesťanů kvůli tomu, bohužel, přišlo o život, ačkoli neučinili nic zlého. Pouze se dožadovali svých práv a ochrany pro svoje kostely.

Revoluce na náměstí Tahrir na jaře dala určitou naději. Nyní se však zdá, že mezi egyptskými křesťany panuje spíše strach. Je tomu tak?

Spíše než strach existují vážné obavy o budoucnost: nevíme kam jít, bude-li pokračovat bezpráví a nezákonnost… Prvotním účelem státu je přece to, aby bylo možné žít pod jednou střechou práva!…

Říká biskup Gízy, Antonio Aziz Mina o situaci v Egyptě po včerejším incidentu v Káhiře.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Egyptská armáda zasáhla proti manifestaci za práva křesťanů.

Jedna reakce na Egyptská armáda zasáhla proti manifestaci za práva křesťanů

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv