… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan

„Vidím, že Izrael je hrozbou pro region, protože má jadernou bombu,“ prohlásil na adresu někdejšího spojence Turecka během návštěvy Jižní Afriky turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan z islámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Informaci přinesla tisková agentura Anadolu (Anadolu Ajansı, AA).

Turecký premiér současně Izrael obvinil ze „státního terorismu“, což zní obzvlášť ironicky z úst představitele státu, který před nedávnem provedl mohutnou vojenskou invazi do severního Iráku a jeho vojáci na území sousední země zabíjeli skutečné i domnělé kurdské povstalce po stovkách.

I see Israel as a threat to its region – článek na webu AA (anglicky)

Atom bombam var diyemiyorsun – článek na webu AA (turecky)

Izrael nikdy vlastnictví jaderných zbraní nepotvrdil, ale ani výslovně nepopřel.

Vztahy mezi Tureckem a Izraelem se posledních několik let cílenou tureckou snahou postupně zhoršily až na bod mrazu. Bývalí spojenci, kteří ještě před několika málo lety sdíleli i citlivé zpravodajské informace a pořádali společná vojenská cvičení, se dnes nacházejí ve stavu studené války.

Turecko k její eskalaci využilo provokativní plavbu aktivistické flotily, která se snažila prolomit izraelskou blokádu Pásma Gazy, kterou uplatňuje Izrael, aby zabránil pašování zbraní, výbušnin a munice vládnoucímu teroristickému Hnutí islámského odporu (Hamas). Erdoğan, který se o islámských teroristech vyjadřoval s pochopením provokativní plavbu, o níž bylo od počátku jasné, že skončí střetem s izraelským námořnictvem podpořil. Následný incident na lodi Mavi Marmara, jejíž osádka napadla izraelské inspekční síly a devět jejích členů Izraelci v sebeobraně zastřelili, se pak Turkovi výborně hodil k vyhrocení vztahů s Izraelem.

Letos v září pak vláda v Ankaře v reakci na zprávu tzv. Palmerovy vyšetřovací komise, která označila blokádu Gazy za legální a izraelský zákrok za přehnaný, přerušila s Izraelem obchodní vztahy a ponížila úroveň diplomatických vztahů.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv