… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Francie minulý týden varovala, že nelze vyloučit preventivní vojenský úder na Írán, aby se Islámské republice zabránilo v získání jaderných zbraní hromadného ničení.

Francouzský velvyslanec Gerard Araud v panelové diskusi v New Yorku uvedl: „Pokud se nám dnes nepodaří jednat s Íránem, existuje velké riziko vojenské akce.“ Neupřesnil, kdo by ji měl provést.

„Byla by to velmi komplikovaná operace,“ pokračoval Araud podle zprávy AFP. „Měla by katastrofální následky pro region,“ varoval. „Všechny arabské země jsou krajně znepokojené tím, co se odehrává,“ prohlásil na adresu íránského jaderného programu.

Gerard Araud dodal, že je stále jasnější, že Islámská republika nemá v úmyslu jednat o dohodě, která by uskočila patovou situaci ohledně jejího programu obohacování uranu.

Írán trvá na tom, že jeho jaderná technologie, kterou vyvíjí, je určena výlučně pro mírové domácí využití. Opakovaně nicméně znemožnil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii provést inspekce svých zařízení.

Evropští vyjednavači proto podle Arauda došli k závěru, že Írán si nepřeje skutečně jednat s mezinárodním společenstvím a namísto toho se svým jaderným vývojem „směřuje kupředu.“ K zastavení obohacování uranu Islámskou republiku nepřimělo ani několik po sobě uvalených sankcí Rady bezpečnosti OSN.

„Zkusili jsme vše. Žádný kámen nezůstal neotočený,“ řekl Araud.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadinežád (Mahmoud Ahmadinejad) tvrdí, že země potřebuje 20% obohacený uran pro medicínský reaktor, který má produkovat izotopy pro léčbu rakoviny. Západní zpravodajci nicméně uvádějí, že země má pro tento účel už dostatek uranu a že jakýkoliv další uran by mohl být použit k výrobě jaderných zbraní, uvedla AFP.

Íránský prezident minulý týden v rozhovoru pro New York Times prohlásil, že Írán produkci nízce obohaceného uranu zastaví, pokud jej mezinárodní společenství bude ochotné Teheránu dodávat. Írán nicméně nedávno přesunul svá zařízení na obohacování uranu do podzemních bunkrů, což vyvolalo poplach v Evropě a USA.

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) i jeho předchůdce Ehud Olmert opakovaně varovali mezinárodní společenství před nebezpečím, jaké představuje pokračování íránského jaderného programu. Přijetí každého kola sankcí proti Islámské republice nicméně trvalo měsíce kvůli odporu stálých členů Rady bezpečnosti OSN – Ruska a Číny.

mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku France Won’t Rule Out Military Strike on Iran.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv