… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

znak Hamasu

Pásmu Gazy vládnoucí teroristické Hnutí islámského odporu (Hamas) vydalo nové nařízení pro ty, kdo chtějí oblast navštívit. Podle oznámení, zveřejněného v neděli na webu Hamasu, musí ode dneška cizinci ke vstupu do Gazy mít vízum.

Žádost je nutné podat přes internet nebo místní kontaktní místo alespoň týden před zamýšlenou návštěvou. Vízum platí měsíc, uvádí se v nařízení, podle nějž tato pravidla dopadají na většinu zahraničních humanitárních pracovníků a aktivistů.

Zahraniční novináři se zřejmě budou muset podrobit jinému řízení, o jehož podobě dosud nebylo rozhodnuto.

Do Gazy – ať už bez víza nebo s ním – nicméně nadále nebude moci přijet předseda Palestinské správy, OOP a konkurenčního hnutí Fatáh Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas), protože jak Hamas opakovaně prohlašuje „jeho bezpečnost nelze zaručit.“ Abbás do Gazy nemůže od konce krvavé pouliční války mezi Fatáhem a Hamasem, kterou druhý jmenovaný v červnu 2007 vyhrál.

Přestože je Gaza zcela oddělena od palestinskoarabských autonomních území v Judeji a Samaří, jimž vládne Fatáh, byla dosud považována za součást Palestinské správy.

Z tohoto důvodu také vláda v Ramalláhu nadále platí v Gaze „mzdy státních zaměstnanců“ – včetně těch, kteří patří k Hamasu. Navíc Palestinská správy vyplácí luxusní měsíční důchod palestinským Arabům, kteří se kvůli terorismu nacházejí v izraelských věznicích.

Vláda v Ramalláhu byla dosud velkoryse podporována zahraničními dary, a to zejména z Evropské unie a USA.

Hamas, který se postavil proti snaze oficiální vlády Palestinské správy získat uznání státnosti v OSN, odsoudil i nedávný Abbásův projev ve Valném shromáždění OSN. Postup vlády v Ramalláhu považuje vláda v Gaze za příliš umírněný.

Žádost o uznání státnosti, kterou se Abbás snaží vyhnout jednání o konečném statusu s Izraelem, byla podána proti vůli USA, které slíbily, že ji bude v Radě bezpečnosti OSN vetovat.

Navíc Kongres USA zmrazil vyplácení finančních dotací arabské autonomii. Jaké důsledky tento krok bude mít je v tuto chvíli nejasné, protože Evropská unie a Saúdská Arábie se snaží výpadek vyrovnat.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Gaza Becomes A Separate Nation: Visa Required to Enter.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv