… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

turecký premiér Erdogan a íránský prezident Ahmadinežád

Írán varoval Turecko, že vzájemné obchodní vztahy budou ohroženy, pokud Ankara nezmění svoji politiku vůči Sýrii, muslimskému sekularismu a protiraketovému štítu NATO.

Vojenský poradce íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího (Ali Khamenei), generálmajor Jahjá Rahím-Safavi (Yahya Rahim-Safavi) v sobotu v rozhovoru uvedl, že Turecko bude čelit také problémům s vlastními lidmi.

Pro polooficiální íránskou tiskovou agenturu Mehr Safavi pronesl výrok, který se zdá být ultimátem: „Pokud se tureckým politickým představitelům nepodaří vyjasnit jejich zahraniční politiku a vztahy s Íránem, dostanou se do problémů. Pokud, jak tvrdí, chtějí zvýšit objem obchodní výměny s Íránem na 20 miliard dolarů, pak se v konečném důsledku budou muset Íránu přizpůsobit.“

Přizpůsobování se Íránu by pravděpodobně mělo začít odstraněním systému včasné výstrahy NATO, který byl v září instalován v Turecku. Teherán dal jasně najevo, že zařízení považuje za součást americké obrany Izraele proti odvetným íránským raketám, pokud by se židovský stát rozhodl silou eliminovat íránskou jadernou hrozbu regionu.

„Myslím, že Turci jsou špatnou cestou,“ uvedl Rahím-Safavi. „Je dost dobře možné, že to je cesta, kterou jim vybrali Američané.“

Íránský představitel také odsoudil nedávnou cestu tureckého premiéra Erdogana do arabských zemí, které v rámci tzv. „Arabského jara“ svrhly své vlády – do Egypta, Tuniska a Libyi – kdy se jedná o jeden z největších otřesů regionu od pádu Otomanské říše.

I když Írán a Turecko udržovaly v posledních letech úzké vztahy, současně spolu soupeří o vedoucí postavení v oblasti a Írán se snaží upevnit svůj vlastní vliv ve Středomoří.

„Turci dosud udělali několik strategických chyb,“ prohlásil Rahím-Safavi. „Jednou z nich byla Erdoganova cesta do Egypta a temní prezentace sekulárního modelu. To bylo neočekávané a nepředstavitelné, protože Egypťané jsou muslimové.“

Erdogan ve skutečnosti v Egyptě propagoval inkluzivní vládní model, který již sami Egypťané předtím vyhlašovali za cíl při zahájení své revoluce a který si klade za cíl zahrnout do vlády i občany jiného, než většinového muslimského vyznání.

Tento idylický přístup byl nicméně v Egyptě brzo opuštěn a nyní řada ze 72 milionů muslimů opět utlačuje svých 8 milionů křesťanských koptských spoluobčanů.

Erdogan, který svůj projev prokládal protiizraelskými poznámkami, Egypťanům řekl, že turecký model demokratické vlády funguje dobře a mohl by fungovat i v Egyptě.

Turecký premiér mezitím vyzval syrského prezidenta Bašára Assada, aby provedl reformy a zastavil násilné potlačování protestů, které dosud vedlo k více než 2.900 zabitých – nepočítaje pohřešované a „zmizelé.“ Poté, co syrský vládce na výzvu nereagoval, slíbil Erdogan uvalením sankcí na svého souseda a spojence, aby jej přiměl ke splnění svým požadavků. Současně předpověděl, že syrský prezident bude nakonec sesazen.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Iran Warns Turkey: Trade Ties in Jeopardy.

Jedna reakce na Írán varuje Turecko: Obchodní vztahy jsou ohrožené, pokud se nezmění chování k nám

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv