… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ehsan Ghaem-Maghami (foto: Wikipedia)

Íránský šachový velmistr Ehsan Ghaem Maghami (احسان قائم مقامی) byl vyloučen z mezinárodního turnaje na Korsice poté, kdy odmítl z politických důvodů nastoupit k utkání s izraelským soupeřem Ehudem Šacharem (Ehud Shachar).

Mistr FIDE (Mezinárodní šachové federace) Šachar měl být Maghamiho soupeřem ve čtvrtém kole turnaje. Ze 186 účastníků je v něm 5 Izraelců.

„Politika nemá v soutěži na této úrovni místo,“ zdůraznil organizátor mistrovství Leo Battesti. V prohlášení pro média dále uvedl: „Íránský velmistr Ehsan Maghami Gahem mě informoval, že odmítán hrát proti svému soupeři ve čtvrtém kole, izraelskému mistru FIDE Ehudu Šacharovi. Řekl jsem panu Ghaemu Maghamimu, že jako organizátor sportovní mezinárodní soutěže nemohu přistoupit na jeho žádost o změnu párování, aby mohl hrát proti jinému soupeři.“

„O přítomnosti 5 izraelských hráčů na tomto turnaji ví všichni účastníci od soboty 22. října. Jejich přítomnost, stejně jako přítomnost íránských hráčů a hráčů z přibližně třiceti dalších zemí, je ctí tohoto turnaje… S politováním jsem vyřadil hráče, který bohužel trval na svém i přes mé prosby. Je mi to líto. Ale zbavit se naší odpovědnosti nemohu.“

Ehsan Ghaem Maghami – profil na webu ChessGames.com (anglicky)

Ehud Shachar – profil na webu ChessGames.com (anglicky)

Incident diplomatique au Corsican circuit… – prohlášení na webu Korsické šachové ligy (anglicky)

Íránská vláda často zničila kariéry íránských sportovců, kteří na mezinárodních soutěžích souhlasili s tím, že budou soutěžit s Izraelci.

Do mezinárodního šachového turnaje v korsickém hlavním městě Bastia vstoupilo více než 800 hráčů, z nich přibližně 40 velmistrů a mezinárodních mistrů.

Šacharova hra s Vasifem Durabaylim, která předcházela incidentu s Maghamim, skončila remízou.

Turnaj má devět kol a má trvat do zítřka, kdy se 14 nejlepších spolu se světovými šampiony Višvanáthanem Ánandem (Viswanathan Anand) a Šachrijarem Mameďjarovem (Shakhriyar Mamedyarov) utká v bleskovém šachu.

Jedna reakce na Íránský šachový velmistr vyloučen z turnaje, odmítl hrát s Izraelcem (+ video)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv