… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Hamas: ... a víme, že není lepší krve, než je krev Židů.

Hamas: ... a víme, že není lepší krve, než je krev Židů.

Teroristé Hnutí islámského odporu Hamas dnes večer ústy předsedy politbyra Chálida Mašála (Khaled Mashal) z tiskové konference v Damašku potvrdili uzavření dohody s Izraelem o výměně Gilada Šalita (Gilad Shalit) za 1.000 palestinských arabských vězňů a dohodu označili za „historický palestinský národní úspěch.“ Nálada v Izraeli je rozpolcená. Oficiální vedení Palestinské autonomie příliš nejásá.

Prvotní nadšení z dosažení dohody o propuštění Gilada Šalita u některých Izraelců opadlo, když začala vycházet najevo cena, kterou Izrael zaplatí. Nejde ani tak o to, že má být propuštěno 1.027 vězněných palestinských Arabů, ale kdo mezi propuštěnými bude.

Podle Chálida Mašála proběhne propuštění arabských vězňů ve dvou fázích – jakmile bude Gilad Šalit předán Egyptu, propustí Izrael přibližně 450 vězňů. Až se unesený voják vrátí do Izraele, bude propuštěn zbytek.

Z izraelských věznic mají být propuštěny všechny vězeňkyně, izraelští Arabové a vězni z východního Jeruzaléma, Gazy a Golanských výšin.

tváře některých izraelských obětí palestinskoarabského terorismu

tváře některých izraelských obětí palestinskoarabského terorismu

Seznam propouštěných však také zahrnuje 315 „VIP vězňů“, které Izrael v minulosti odmítl propustit kvůli jejich přímému zapojení do vražd Izraelců. Sami teroristé z Výborů lidového odporu potvrdili, že propuštěno má být až 300 vězňů s doživotním trestem.

Mezi odsouzenými s „krví na rukou“ má být například bývalý vůdce teroristické skupiny Tanzim Marván Barghútí (Marwan Barghouti), odsouzený za 5násobnou vraždu k 5 trestům doživotního vězení. Propuštěna má být i Amina Mona – palestinská dívka, která přes internet vylákala zamilovaného židovského chlapce na schůzku do arabského města, jen aby ho mohli zabít tam čekající vrazi.

Další osobou, o níž se hovoří jako o budoucím propuštěném je Ahmad Barghútí (Ahmad Barghouti), příbuzný Marvána Barghútího, který byl v roce 2003 odsouzen k 13násobnému doživotí za vraždu 12 Izraelců.

Na seznamu údajně je také Abbás al-Sajíd (Abbas al-Sayed), který zorganizoval neslavný útok v Park Hotelu v Netanji na Pesach v roce 2002. Sebevražedný bombový útočník, vyslaný al-Sajídem, tehdy zavraždil 30 převážně starých lidí a desítky zranil.

Dalšími arabskými zločinci, kteří by se měli dostat na svobodu jsou Ahmad Saadat – vrah bývalého ministra turismu Rechavama Zeeviho, šejch Džamál Abú Al Hidžá (Jamal Abu Al Hija) – velitel vojenského křídla Hamasu v Dženínu nebo Hasan Salame (Hassan Salamen) – jeden organizátorů masakru izraelských sportovců na Olympijských hrách v Mnichově.

Nesouhlasné reakce

Předseda Rady obcí Judeje a Samaří (Rady Ješa) Dany Dajan (Danny Dayan) zaslal již včera ministrům dopis, v němž je požádal, aby se postavili proti dohodě. „Nemůžeme propustit teroristy, kteří spáchali ty nejhroznější útoky, ty nejhorší jaké známe, kteří zavraždili stovky Židů a o nichž izraelské vlády libovolného politického složení slibovaly, že nebudou nikdy propuštěni. Propuštění těchto teroristů ještě více zdůrazní naprostý úpadek izraelské schopnosti zůstat pevnými tváří v tvář terorismu, a povede k dalším únosům.“

Proti dohodě s Hamasem se postavili také členové Loby Země Izrael s tím, že „už nyní můžeme před sebou vidět budoucí oběti těchto teroristů.“ Předsedové této loby, poslanci Arje Eldad (Aryeh Eldad) z Národní jednoty (Ichud Leumi) a Zeev Elkin z Kadimy (Vpřed) uvedli, že „se jedná o okamžik pravdy pro ministry vlády a my očekáváme, že ukáží pevnost charakteru, odolají tlaku a odmítnou dohodu, kterou v minulosti sám premiér označil jako velmi nebezpečnou.“

Rozpaky v Ramalláhu

Oficiální vláda Palestinské správy v Ramalláhu, složená z představitelů hnutí Fatáh, dohodu přivítala poměrně vlažně. Panují obavy, že dohoda zvýší oblibu Hamasu na autonomních územích v Judeji a Samaří, které oficiální vláda dosud – na rozdíl od Gazy – ovládá.

7 reakcí na Izrael má výměnou za uneseného vojáka propustit i stovky arabských vrahů, což vyvolává odpor

 • gugi napsal:

  Argumenty proti výměně: spravedlnost, zásadovost, neústupnost vůči terorismu.
  Argumenty pro výměnu:
  1. pobyt teroristů ve věznicích našim zavražděným život nevrátí;
  2. propuštění teroristé propadli smrti, neboť jediný způsob jak přežít byl pro ně pobyt v izraelských věznicích – nyní budou logikou věcí postupně eliminováni;
  3. nezanedbatelný ekonomický efekt: výrazný úbytek nákladů spojených s výkonem trestu tisícovky vězňů.

  S tím související negativní okolnost, že odteď už nemáme nikoho na výměnu při dalších eventuálních vyděračských únosech – a musíme si (až po uskutečnění výměny) urychleně „naspořit“ zase nějaké teroristy do zásoby….. 🙁

 • Scooolie napsal:

  Ještě jeden argument proti propuštění a myslím, že ten nejpodstatnější – část z těch vrahů zase začne vraždit. I kdyby to byla velmi malá menšina, tak nějaký Izraelec nebo spíše Izraelci za svobodu Gilada Šalita zaplatí svým životem…

 • gugi napsal:

  Tato eventualita zde existuje-avšak pouze teoreticky. V praxi je to ošetřeno „sledovačkou“ bezpečnostních složek, které si dotyčné lumpy vezmou na permanentní dohled. Ti lumpi to též vědí a vědí i to, co vědí bezpečnostní složky: že je totiž čekají dvě díry do hlavy dřív, než stačí spáchat mučednickou sebevraždu…. 😉

 • Scooolie napsal:

  Kdybych tak byl takový optimista jako Vy, jak dobře by se mi žilo! Jen těch lumpů, co byli odsouzeni na doživotí má být (podle různých zdrojů) 238 až 300. Všechny neuhlídá nikdo…

 • Fanuel napsal:

  Gilad je symbol……a tak se musíme na to dívat !! Bezpečnost ,,Státu Izrael“ to posílí!! U vědomí, že STÁT IZRAEL…. udělá vše pro záchranu,,ŽIVOTA“ to je ta podstata dohody. Co se týče boje za demokracii a svobodu. Tak ten ale neskončil. Naopak zesiluje a tak potřebujeme mít ,,čisté“ ruce. Rozuměj ,VOLNÉ“. Díky… TEUTONŮM SE DÍLO ZADAŘILO.
  :))Shalom Shabbat :))

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv