… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Izraelští představitelé formálně předložili plány výstavby nové čtvrti v jižním Jeruzalémě. Krajně levicové hnutí Mír nyní (Šalom Achšav, Peace Now, שלום עכשיו) plány označilo za první úplně nový projekt za posledních 14 let.

„Na rozdíl od nedávných, kontroverze vyvolávajících plánů v Gilo (גילֹה) a v Pisgat Zeev (פסגת זאב), které rozšiřovaly rozsah existujících čtvrtí, nový plán je půdorysem zcela nové izraelské čtvrti v ‘okupovaném Východním Jeruzalémě,’” uvádí prohlášení Míru nyní.

Nová čtvrť má být postavena v Givat HaMatos (גבעת המטוס) na jižním okraji Jeruzaléma poblíž Betléma (Bejt Lechem). Mír nyní tvrdí, že se bude jednat o první rozšíření výstavby takového druhu od vzniku čtvrti Har Choma (Har Homa, הר חומה) v roce 1997.

V současnosti se v Givat HaMatos nachází komunita etiopských Židů, která žije v karavanech na zhruba 170 dunamech půdy. Nový plán předpokládá odstranění karavanů a výstavbu zhruba 4.000 bytových jednotek na ploše 1.060 dunamů.

Vznik čtvrti Har Choma v roce 1997, době kdy vykonával své první funkční období premiéra současný předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu), rozhořčilo mírové aktivisty, levicové politiky a představitele Palestinské správy kvůli obavě, že výstavba dokončí prstenec židovských komunit (שכונות הטבעת) okolo východního okraje Jeruzaléma a fakticky tak izraelské hlavní město odřízne od arabských měst v Judeji a Samaří.

Nová čtvrť se má údajně nacházet mezi čtvrtěmi Gilo a Har Choma na území, které Mír nyní označuje jako „měnič hry, který významně mění možné hranice mezi Izraelem a Palestinou.“

„Nová čtvrť dokončí izolaci mezi Betlémem a okupovaných Východním Jeruzalémem (takto levičáci nazývají části izraelského hlavního města osvobozené v roce 1967 – pozn. překladatele) a zničí jakoukoliv možnost územního řešení v Bejt Safafa (Beit Safafa) a a Šurafat (Shurafat),“ uvádí skupina s odkazem na dvě arabské čtvrti.

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006 (převážně židovské čtvrti modře, převážně arabské červeně)

Izraelská vláda v posledních měsících potichu využívá své oprávnění, existující ještě na základě zákonů z otomanské doby, a uplatňuje nárok na pozemky ležící ladem v jižním Jeruzalémě, aby normalizovala status židovských obcí u Betléma a v konečném důsledku vydláždila cestu pro novou výstavbu v Givat HaMatos.

Zdroje blízké Radě Ješa (Radě židovských obcí Judeje a Samaří) ihned ocenily rozhodnutí postavit novou čtvrť a současně Netanjahuovu vládu odsoudily za to, že stejné zákonné pravomoci nevyužívá k normalizaci statusu obcí v Judeji a Samaří, čelících příkazům k demolici.

mapa Jeruzalémasc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku New Jewish Neighborhood Planned in Jerusalem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv