… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Gilad Šalit

Gilad Šalit

Izraelský Nejvyšší soud včera pozdě večer odmítl žaloby, které podaly rodiny obětí proti výměně 1.027 teroristů, držených v izraelských věznicích, za uneseného vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit).

Tříčlenný senát, složený z předsedkyně soudu Dorit Bejniš (Dorit Beinisch) a soudců Hanana Melcera (Hanan Meltzer) a Elietera Rivlina, v rozhodnutí uvedl, že otázka bezpečnostních dopadů propuštění teroristů musí být zodpovězena izraelskou vládou. Dodali, že v tuto chvíli „osud Gilad Šalita je na vážkách a jakékoliv změny v dohodě (s teroristy Hamasu) mohou také ohrozit Giladův život.“

Odmítnutím žaloby dal soud oficiálně zelenou realizaci dohody o výměně. Očekává se, že výměna začne hned dnes ráno.

Včera odpoledne Nejvyšší soud vyslechl argumenty týkající se žalob. Státní zástupce uvedl, že dohoda o výměně Gilada Šalita je čistě politické rozhodnutí, do něhož soud nemá pravomoc zasahovat.

„Soud mnohokrát odmítl zasahovat do propouštění vězňů, které bylo součástí dohody, dosažené politickými jednáními,“ argumentoval zástupce státu. „Rozhodnutí bylo přijato poté, kdy se věcí během jednání podrobně zabývali odborníci.“

Stanovisko soudu sdělili také Giladovi rodiče Noam a Aviva. Noam se k soudu osobně dostavil, aby na žaloby reagoval. Konfrontoval jej tam mladý muž, který při bombovém útoku na restauraci Sbarro v roce 2001 přišel o své rodiče a příbuzné.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Dorit Bejniš během slyšení uvedla, že dohoda dosažená Netanjahuovou vládou představuje „zrušení právních rozhodnutí, která rozhodla o tom, že tito lidé musí být za mřížemi.“

„Jsou před námi morální a právní obtíže… sedíme uprostřed vlastního lidu. Není třeba vysvětlovat bolestivou historii a velmi obtížné dilema, jemuž čelíme,“ dodala Bejniš.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Supreme Court Rejects Shalit Deal Petitions.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv