… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ilan Grapel objímá na letišti matku

Ilan Grapel objímá na letišti matku

Ilan Grapel byl dnes odpoledne propuštěn z egypského žaláře a následně přistál v Izraeli. Stalo se tak v rámci výměny za 25 Egypťanů, kteří se nacházeli v izraelských věznicích.

27letý Grapel, který byl v egyptském vězení 5 měsíců kvůli obvinění z údajné špionáže pro Izrael, přistál na Ben Gurionově mezinárodním letišti krátce po 19. hodině místního času (s ohledem na různou dobu přechodu z letního na standardní čas odpovídá tento čas stejnému času středoevropskému letnímu).

Izraelští zástupci uvedli, že Grapel je v dobrém zdravotním stavu a šťastný, že je na svobodě. Na letišti ho uvítala matka Irene. Grapel by se dnes večer měl krátce sejít s předsedou vlády Binjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu).

Ilan Grapel objímá na letišti matku

Ilan Grapel objímá na letišti matku

Ilana Grapela do Izraele přivezl premiérův vyslanec Jicchak Molcho (Yitzhak Molcho) a poslanec strany Kadima a bývalý zástupce ředitele Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak) Jisrael Chasson (Yisrael Hasson). Oba muži se účastnili jednání o jeho propuštění.

Mezitím 25 egyptských vězňů, za které byl Grapel vyměněn, přešlo do Egypta přes hraniční přechod Taba. Podle Izraelské vězeňské služby si všichni propuštění vězni odpykávali trest za běžnou kriminalitu, nikoliv za bezpečnostní zločiny.

Poslanec Michael Ben Ari včera prohlásil, že pašeráci zbraní (kteří prodávali zbraně teroristům – pozn. autora) by měli být bráni jako teroristé.

Jednání se účastnili také USA, které Egyptu poskytují vojenskou pomoc v objemu miliard dolarů, protože Grapel má jak občanství Izraele, tak USA.

Američany zprostředkovaná výměna následuje Egypťany zprostředkovanou výměnu mezi Izraelem a Hamasem, kdy unesený voják Gilad Šalit (Gilad Shalit) byl vyměněn za svobodu pro 1.027 palestinských arabských vězňů, často s krví na rukou.

V rámci dohody o propuštění Grapela USA údajně egyptské vládnoucí juntě přislíbily prodej letounů F-16.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Ilan Grapel Lands at Ben Gurion.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv