… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rada EvropyParlamentní shromáždění Rady Evropy včera odhlasovalo, že Palestinské národní radě bude udělen status „Partnera pro demokracii“. Jak uvádí web Rady Evropy, jedná teprve o druhý takový případ udělení tohoto statusu.

Na českém internetu zajímavou zprávu o přijetí reprezentace OOP do Rady Evropy kromě webu Eretz.cz v tomto článku, zaznamenal jen web Hospodářských novin iHned.cz. Ovšem způsobem, za nějž by se nemuselo stydět ani legendární Rádio Jerevan.

PACE grants ‘Partner for democracy’ status to the Palestinian National Council – tisková zpráva Rady Evropy (anglicky)

Tiny Kox z Nizozemí jménem Rady Evropy prohlásil, že status vytváří „nové příležitosti pro palestinský národ“, zatímco podle Salima Al-Zanúna (Salim Al-Za’noon) se jedná o rozhodnutí „historické“ a přispívající vytvoření míru v regionu.

Šestičlenná delegace zvolených palestinskoarabkých zástupců bude mít právo hovořit v Parlamentním shromáždění a většině jeho výborů, předkládat návrhy, ale nebude moci hlasovat.

Palestinská národní rada naopak dopisem svého předsedy mimo jiné slíbila dodržovat hodnoty Rady Evropy, konat svobodné a čestné volby a pracovat na zrušení trestu smrti.

Parlamentní shromáždění bude monitorovat další důležité okolnosti jako dokončení jednání o vládě národní jednoty palestinskoarabské autonomie a přeměnu Palestinské národní rady na demokraticky volený orgán. Dalšími podmínkami, jejichž naplnění bude sledováno, je vzdání se násilí, odmítnutí terorismu, uznání práva Izraele na existenci a osvobození vojáka Gilada Šalita. Shromáždění bude pokrok v těchto oblastech sledovat následující dva roky.

Prvním parlamentem, jemuž byl udělen status pozorovatele, se stal letos červnu zákonodárný sbor Maroka.

Tolik tisková zpráva Rady Evropy.

Co je Palestinská národní rada?

Palestinská národní rada (المجلس الوطني الفلسطيني) není parlamentem Palestinské samosprávy – tím je Palestinská zákonodárná rada – ale Organizace pro osvobození Palestiny. Vznikla v roce 1964 a od roku 2003 v jejím čele stojí zmíněný Salim Zanún (سليم الزعنون). PNR má 669 členů, přičemž 88 z nich je z Palestinské zákonodárné rady, 98 zastupuje arabské obyvatele Judeje, Samaří a Gazy a 483 „palestinskou diasporu.“

Co je Rada Evropy?

Rada Evropy je mezivládní organizace sdružující v současnosti 47 evropských zemí (s výjimkou Běloruska a Vatikánu), přičemž členství je „otevřené všem evropským zemím, které akceptují a zaručují právní stát, základní lidská práva a svobodu pro své občany.“

A co na to web iHNed?

V článku EU udělila Palestině statut pozorovatele. Palestinci musí na oplátku uznat Izrael se nebohý český čtenář dozvídá, že „Evropský parlament v úterý schválil Palestinské národní radě Statut partnera v demokracii“ a že „Status ‚otevírá nové příležitosti pro palestinský lid,‘ uvedl v tiskovém prohlášení Evropského parlamentu zákonodárce z Nizozemí Tiny Kox.“

Co na tom, že Rada Evropy je institucí zcela odlišnou od Evropské unie? Co na tom, že členy Rady Evropy jsou země jako Albánie, Moldávie, Arménie, Ázerbajdžán, Ukrajina nebo Rusko, které si o členství v Evropské unii mohou nechat jen zdát? Co na tom, že Tiny Kox není poslancem Evropského parlamentu a Evropský parlament o statusu pozorovatele pro Palestinskou národní radu nikdy nehlasoval?

Hodinky nebo holinky, obojí se natahuje.

Český čtenář se tak na webu iHNed dozvídá naprostý nesmysl, způsobený jen tím, že do médií o Blízkém východě dnes jako redaktor píše kde kdo. Bez nutnosti prokázat alespoň základní znalosti témat, o nichž má psát.

Jen jako doplnění profesionality iHNed zmiňuji na závěr manipulaci se zdrojem, kdy původně byl jako zdroj označen italský web Il Sole 24 Ore, což bylo následně beze změny jediného jiného slova v celém článku změněno na agenturu AFP. Nutno dodat, že na webu Il Sole 24 Ore se skutečně článek o tématu nachází – ovšem ve správném znění.

iHNed: EU - Palestina, zdroj: Il Sole 24 Ore

iHNed: EU - Palestina, zdroj: AFP

Poučení na závěr: Při četbě českých webů o Blízkém východě vždy hledejte, z jakého zdroje čerpají – a pak si ten zdroj raději přečtěte. Často se budete divit.

Jedna reakce na „Palestina“ pozorovatelem v Radě Evropy – a co na to české Rádio Jerevan?

  • Tomas napsal:

    Bohuže,absolventi oboru žurnalistiky se obvykle domnívají,že znají všude všechno.Politilogické znalosti,přehled o institucích,politických stranách či hnutích na Středním a Blízkém východě není tak snadné získat a tak se skutečná informační hodnota jejich sdělení rovná nule.Průměrný český čtenář získá dojem plné informovanosti.To je totéž jako když na ČT 1 ukazují záběry z Israele,v prvém záběru obvykle ortodoxního žida,jako kdyby jiní Israelci neexistovali.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv