… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Tóra

Tóra

בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ

Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi.

Proč se v Tóře nepíše prostě „Bůh stvořil nebe a zemi“? Slovo בראשית je určení času. Hospodin je Bohem času. V prvních třinácti verších se 14 X vyskytuje slovo Bůh – אלהים. Číselná hodnota (gematrie) slova אלהים je 86, stejná jako u slova הטבע – příroda. Bůh stvořil přírodu, celý vesmír. Stvořil též přírodní zákony, které po stvoření již samy nezávisle působí. Mnozí agnostici či ateisté tvrdí, že zázraky neexistují, že vše jsou byť vzácné, ale přece jen přírodní jevy ( například rozdělení Rákosového moře, seslání many, zastavení Slunce v Gibeónu a Měsíce v Ajalónu – Joz 10,12-14). Tito lidé mají do určité míry pravdu. Všemohoucí tvoří zázraky v přírodě, avšak jejich načasování nemůže v žádném případě člověk určit a ani ovlivnit, to má ve své svrchované moci pouze Hospodin. Tyto Bohem načasované zázraky určují do budoucna osud celého národa synů Izraele.

 

V úterý 18. října, (4. den chol ha-moed Sukot), po více než pěti letech (po1940 dnech) byl teroristickým hnutím Hamás propuštěn unesený praporčík izraelské armády Gilad Šalit. Bylo dohodnuto, že za něj Izrael propustí 1027 teroristů, z nichž mnozí mají na svědomí desítky životů izraelských občanů. První část teroristů, více než čtyři sta, již bylo propuštěno, zbývající budou propuštěni do dvou měsíců.

Tento šabat, 22. října, kdy čteme parašu Berešit, čte poslední, osmý muž vyvolaný ke čtení z Tóry také příslušnou haftaru. Haftara pro šabat Berešit je z knihy proroka Izajáše 42,5 – 43,12.

Ihned na počátku haftary, v šestém verši čteme: „Já Hospodin jsem tě povolal ve spravedlnosti a uchopil tě za ruku. Budu tě opatrovat a dám tě za smlouvu lidu a za světlo národům, abys otvíral slepé oči, abys vyváděl vězně ze žaláře, z věznic ty, kdo sedí v temnotě.“ Je to pouze náhoda?

Cesta ke stromu života – עץ החיים

Krátce po Říjnové revoluci v Rusku, na samém počátku dvacátých let, byly sovětskou vládou zastaveny veškeré zdroje příjmů ješív.

Jednou, v předvečer šabatu, potkal rabín Chafec Chajim (rabi Jisrael Meir Kagan Pupko, 1838-1933) oblastního komisaře, který byl kdysi také žákem ješívy. Pozdravil ho „šabat šalom“ a zeptal se ho, jestli si chce poslechnout několik moudrých slov-divrej Tora. Komisař souhlasil.

Rabín mu řekl: „V paraše Berešit se hovoří o tom, že Hospodin stvořil strom života a zasadil jej usprostřed zahrady Eden. Proč jej neumístil někde na konci zahrady Eden? To nás učí, že Bůh chtěl, aby pro každého člověka byla cesta ke stromu života lehká a bez překážek. Jeden dojde ke stromu života učením Tóry, druhý prostřednictvím své bohabojnosti, třetí díky svým dobrým skutkům. Ty například můžeš dojít ke stromu života tím, že seženeš jídlo pro žáky ješívy.

Komisař na to neřekl nic a odešel. Poté, co skončil šabat, před ješívu přijel povoz plný pytlů mouky a jiných potravin pro žáky ješívy.

(převzato z שיחת השבוע 21.10.11)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv