… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Předvečer Jom Kipuru – Dne smíření 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

V pátek, 7. října dopoledne konáme obřad kaparot – כפרות, což můžeme přeložit jako „vykoupení hříchů“. Muž bere mladého bílého kohouta (žena slepici) a nejdříve recituje text začínající slovy: Synové lidští, přebývající ve tmě a ve stínu smrti, přikovaní k strádání a železu…. Textem oslavujeme Hospodina, našeho zachránce a tvůrce zázraků. Poté sedmkrát pomalu, abychom opeřence netrýznili, kroužíme kohoutem (slepicí) nad hlavou a přitom říkáme: „Toto je náhrada místo mne, toto je mé vykoupení. Tento kohout (slepice) zemře a já vstoupím do dobrého, dlouhého a klidného života.“ Poté odnesou kohouta (slepici) šochetovi, který jej (ji) zařízne a pak ho darují chudým, aby si z něj připravili jídlo před půstem.

Tento obřad má svůj původ v obětování veleknězem jednoho kozla za hřích a druhého, obtěžkaného hříchy celého Izraele, kterého vyhnali na poušť pro Azázela, pouštního démona. (Viz Lv 16,7-10 a 20-26).

Dnes však stále více kongregací opouští tradiční obřad kaparot s kohoutem či slepicí a jejich místo zaujímá obálka s penězi, které po obřadu darujeme chudým a ti si za ně před půstem koupí jídlo.

Odpolední modlitbu mincha konáme dříve, asi ve 14 hodin.

Po mincha zahajujeme přerušenou (předpůstovou) hostinu – סעודה מפסקת, která bývá dosti bohatá. Neměla by chybět drůbeží polévka se zeleninou, nudlemi či macesovými knedlíčky. Hlavní chod maso s přílohou a nakonec může být i lehčí moučník. Je důležité, aby jídlo nebylo přesolené, pálivé a zbytečně těžké. Před půstem je důležité se hodně napít (voda, k tomu může být i malé pivo). Nedoporučují se velmi sladké mošty a šťávy. Někteří také doporučují sníst několik lžíček medu, který dodá tělu energii, která našemu tělu pomůže lépe obstát v půstu.

Proč ji nazýváme přerušenou – מפסקת? Protože ji musíme ukončit asi 30 minut před zahájením půstu, který začíná v 18.11 hod.

Připomeňme si pět věcí, které jsou o půstu zakázány:

1. jíst a pít

2. mýt se (z hygienických důvodů můžeme si omýt prsty na rukou)

3. obouvat koženou obuv (z jiných materiálů je povolená)

4. používat kosmetiku

5. intimní styk

Připomeňme, že dívky do bat micva (12 let) a chlapci do bar micva (13 let) se nemusí postit. Od půstu jsou osvobozeni chronicky nemocní lidé, těhotné a kojící ženy. Pokud máme nejasnosti ohledně dodržení půstu vzhledem k našemu zdravotnímu stavu, je dobré požádat o radu jak rabína, tak našeho lékaře. Rozhodnutí lékaře bývá však směrodatné. Také staří lidé by se v každém případě měli poradit s lékařem. Pokud nám lékař zakáže se postit, budeme jeho zákaz respektovat, aby se náš zdravotní stav nezhoršil, ale i tak budeme jíst a pít velmi střídmě.

Těsně před zapálením šabatových a jomkipurových svíček zapalujeme ještě svíčky – nerot nešama (נרות נשמה), které budou hořet 24 hodin, a to na památku našich zesnulých rodičů a příbuzných, z nichž mnozí či většina byli oběťmi nacistické genocidy.

V pátek, 7. října večer v 18.11 hodin zapalujeme šabatové a jomkipurové svíčky.

Po zapálení svíček říkáme dvě požehnání:

  1. Baruch ata Hašem Elokejnú melech haolam ašer kidšanú be-micvotav ve-civanú lehadlik ner šel šabat ve-šel jom hakipurim.
  2. Baruch ata Hašem Elokejnú melech haolam šehechejánú ve-kimánú ve-higiánú la-zman haze.

Jedna reakce na Předvečer Jom Kipuru – Dne smíření

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv