… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

vojáci Izraelských obranných sil v akci

vojáci Izraelských obranných sil v akci

Důstojník elitní jednotky Izraelských obranných sil včera v rozhovoru pro Aruc 7 uvedl, že on a další příslušníci jeho jednotky jsou rozhořčeni dohodou o výměně Gilada Šalita (Gilad Shalit) za stovky teroristů.

Izrael minulý týden propustil 477 teroristů výměnou za Šalita, který byl unesen do Gazy a tam držen teroristy Hamasu po více než 5 let. Dalších 550 teroristů bude propuštěno v rámci druhé fáze dohody v brzké budoucnosti.

„Jsme rozčarovaní,“ uvedl voják v rozhovoru voják, označený z bezpečnostních důvodů jen jako D. „Riskujeme skoro každou noc, abychom tyto teroristy pochytali, a oni je pak nechají jít.“

Vojákova jednotka operuje v Judeji a Samaří a jejím úkolem je monitorování a chytání hledaných teroristů. Většina činnosti jednotky není zveřejňována a teprve nedávné rozbití velké teroristické buňky vedlo k tomu, že se v médiích objevily některé podrobnosti o jejích pracovních metodách.

D uvedl, že příslušníci jeho jednotky nyní prohlížejí jména propuštěných teroristů, vrahů které dopadli a vzpomínají na smrtící útoky, které tito teroristé spáchali.

Dodal, že vojáci také vzpomínají na rizika, která museli podstoupit, aby tyto teroristy dopadli – někteří byli chyceni ve svých domech uprostřed noci, zatímco jiní po dlouhém boji.

„Možná není hezké to říci, ale ptáme se, proč jsme to vše riskovali?,“ uvedl. „Nejedná se o nějaké amatérské vrhače Molotovových koktejlů (tj. zápalných lahví) nebo kamenů. Jsou to skuteční vrazi. Známe je a jejich propuštění je frustrující.“

Reagoval také na některá tvrzení o tom, že dohoda o Šalitovi prokazuje, jak vysokou cenu je Izrael ochoten zaplatit za propuštění svých vojáků.

„Je to nesmysl. Za mě by neměli propouštět teroristy,“ prohlásil A dodal, že jeho přátelé z jednotky také zastávají stejný názor a je přesvědčen, že totéž si myslí i vojáci z jiných jednotek.

„Všichni zde říkají, že pokud by nás chytili, Izrael nesmí výměnou za nás propouštět teroristy. Každý takto smýšlí,“ dodal.

Vojákova slova podporuje kampaň hnutí Můj Izrael, které vyzývá vojáky, aby podepsali petici, v níž se uvádí, že nechtějí být (v případě svého zajetí) zahrnuti do výměny za teroristy s „krví na rukou.“

Petice žádá izraelskou vládu, aby už nikdy nesouhlasila s výměnou za vězně, kteří prolili izraelskou krev. Signatáři petice souhlasí s tím, aby se nestali součástí takové výměny, kdyby v budoucnu nedej B*h byli uneseni nebo padli do zajetí.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Elite IDF Unit Officer: Shalit Deal is Frustrating for Us.

4 reakce na Příslušník izraelské elitní jednotky: Výměna teroristů za Gilada Šalita je frustrující

 • gugi napsal:

  Pocity nejmenovaného elitního důstojníka jsou obdobné pocitům detektivů, když jakýsi subalterní justiční orgán propustí gaunera z vazby, do které ho po měsících sledovačky lapili.
  Za úvahu však také stojí, jaké postoje by zmíněný důstojník zaujal, kdyby sám byl unesen a držen Hamasem. Aby zabránil frustraci svých kolegů z nevýhodného swapu za svoji osobu, byl by ochoten (poté co neúspěšně zkusil všechny možnosti útěku), nechat se utrápit jako Ron Arad, event. odejít z tohoto světa vlastní rukou …. ? Ze slov onoho elitního důstojníka toto odhodlání vyciťuji. Skutečně jdou elitní vojáci do akcí s vědomím, že v případě zajetí se nikdo nemá pokoušet je vykoupit? Protože pak zbývá jediná naděje: spolehnutí se, že budou v případě zajetí vysvobozeni speciální operací.

 • Fanuel napsal:

  Platila a platí zásada s teroristy nejednat…..otázkou dnešních dnů je: Zda HAMAS z pohledu USA a Evropy je teroristickou genocidní organizací…….poslední vývoj politiky……pseudomírové politiky s muslimským džihádem Hussajna Barak Obama prezidenta USA ukazuje……. že je VEDLE JAK TA JEDELE :)) (J)

 • Scooolie napsal:

  Jedna věc je směrnice, druhá věc je realita. Zpřísnění předpisů a kontrola jejich dodržování samozřejmě může snížit množství únosů, nicméně zcela to vyloučit nikdy nelze…. Takže uvidíme.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv