… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

identifikační průkaz

identifikační průkaz

Smluvní zaměstnanec izraelského ministerstva práce a sociálních věcí byl obviněn z krádeže osobních informací o více než 9 milionech Izraelců z databáze Registru obyvatel. Oznámilo to včera po zrušení informačního embarga izraelské ministerstvo spravedlnosti.

Zaměstnanec elektronicky zkopíroval identifikační čísla, plná jména a příjmení, adresy, data narození, informace o rodinných vztazích a další informace s cílem prodat je soukromému zájemci.

Ukradené informace předal také další osobě, která je využila počítačový program „Agron 2006“, který umožňuje činit na databázi dotazy a filtrovat výsledky a prodávat je podle různých kritérií, včetně například rodinných vztahů všech obyvatel Izraele, a to i ve vztahu k některým již zemřelým občanům, kteří jsou v databázi také zahrnutí.

Kopii nezabezpečeného software následně získal počítačový technik, který jej nahrál na internet a dokonce vytvořil webovou stránku, kde přesně vysvětloval, jak program Agron 2006 společně s databází osobních dat Izraelců stáhnout a využívat. Tento odborník však dobře věděl, že se pohybuje za hranicí zákona, protože vystupoval pod pseudonymem a snažil se zahladit stopy po své aktivitě na internetu.

Podle ministerstva spravedlnosti se jedná o velmi vážný zásah do soukromí Izraelců, který může mimo jiné ohrozit i jejich ekonomickou nebo fyzickou bezpečnost.

Dr. Chajm Šane (Haim Shane) z vysoké školy Šárej Mišpat (Shaarei Mishpat) v pondělí v rozhovoru pro Aruc 7 prohlásil, že umístění izraelského registru obyvatel na internet pod správou programu Argon 2006 má dalekosáhlé důsledky.

Dr. Šane uvedl varoval, že kromě narušení soukromí jako takového, mohou být osobní informace zneužity zloději kreditních karet, stejně jako mohou být zneužita osobní data vojáků a jiných příslušníků bezpečnostních složek. „Jedním z největších problémů je, že databáze bude (do budoucna) zahrnovat také biometrické údaje a pokud by byla opět zveřejněna, nastaly by značné škody,“ dodal.

„Od roku 2006 a zejména po nedávných volbách řada lidí ví o tom, že na trhu je tento software a jak jej získat. Znepokojuje mě, že státním úřadům trvalo tolik let, než zakročily,“ uvedl Dr. Šane a dodal, že je zřejmě už pozdě, protože mnoho lidí si software odzálohovalo a nikdo jim nemůže nyní zabránit v jeho používání.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv