… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Nicolas Sarkozy a Mahmúd Abbás

Nicolas Sarkozy a Mahmúd Abbás

Podle francouzského satirického a investigativního časopisu Le Canard Enchaîne si prezident Francie Nicolas Sarkozy myslí, že myšlenka židovského státu je „hloupá.“

„Je hloupé mluvit o židovském státu,“ prohlásil Sarkozy o prohlášení izraelského premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu), že skutečný mír nelze dosáhnout, dokud představitelé palestinských Arabů neuznají Izrael jako židovský stát.

„Je to jako říci, že tenhle stůl je katolický,“ dodal. „V Izraeli jsou dva miliony Arabů.“

Sarkozy také za selhání jednání mezi Izraelem a Palestinskou správou viní pouze Netanjahua.

„USA žádají Abbáse po léta, aby přišel k jednacímu stolu. Je k tomu ochoten, protože to je státník. Naopak Netanjahu nás nikdy nezapomene zklamat,“ uvedl Sarkozy. „Právě nyní oznámil výstavbu 1.100 bytových jednotek v arabské části Jeruzaléma.“

„Palestinci čekají na stát, který si zaslouží, nyní už 60 let,“ uvedl Sarkozy. „Není spravedlivé, aby Palestině byl přiznán v OSN alespoň status pozorovatele?“

Sarkozy, jehož komentáře jsou velmi podobném těm, které pronesl bývalý prezident USA Bill Clinton, se v minulosti – stejně jako Clinton – stylizoval do role pevného spojence Izraele.

Nyní podle pozorovatelů Sarkozy sundal masku a ukázal ve vztahu k Izraeli jasně svoji tvář.

Opomenuté „maličkosti“

Zdá se, že Sarkozy považuje za nepodstatné se zmínit o tom, že předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas) si už 2 roky klade podmínky pro návrat k jednacímu stolu. Nezmínil ani to, že Izrael na 10 měsíců zmrazil veškerou židovskou výstavbu v Judeji a Samaří, aby tím přiměl Abbásem k návratu k jednacímu stolu – a jediným výsledkem bylo předložení dalších předběžných podmínek.

To, že v Izraeli mají žít 2 miliony Arabů, je také novinka, neodpovídající skutečnosti.

Zmínku o tom, že část palestinskoarabská autonomie – jejíž uznání za stát podporuje – už několik let ovládá teroristické Hnutí islámského odporu (Hamas), Sarkozy také vynechal.

Konečně není jasné, proč „Napoleon Sarkozy“ prohlásil, že Palestinci na stát 60 let, když v roce 1951 se území Judeje, Samaří a Gazy, které si nárokují, nacházelo v arabských rukách. Izrael tato území získal až v obranné Šestidenní válce v roce 1967, kdy porazil spojené egyptsko-syrsko-jordánské armády.

2 reakce na Sarkozy odhodil masku: Židovský stát je „hloupý“ nápad

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv