… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Syrské jednotky začaly ve čtvrtek rozmisťovat miny podél hranice se severním Libanonem. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na místního libanonského představitele.

„Představitelé (v Bejrútu) nám sdělili, že Syřané podnikají opatření k zabránění pašování zbraní. Byla také viděna řada syrských vojáků, rozmisťujících se na jejich straně hranice u syrských vesnic Hít (Heet) a Buvajt (Buwayt),“ uvedl místní libanonský představitel.

Dodal, že jednotky začaly za úsvitu rozmisťovat miny v oblasti naproti libanonským vesnicích Knajse (Knaysseh) a Al-Hnajder (Al-Hnayder). Podle zpráv je v této oblasti hranice vymezena jen náspy hlíny a dlouho byla využívána k pašování zboží a zbraní mezi oběma zeměmi.

Odborníci na regionální pašování uvádějí, že od vypuknutí revolty proti syrskému prezidentu Bašáru Assadovi (Bashar Assad) letos na jaře pašování kvete, ale není rozsáhlé. Nezdá se, že by existovalo přímé politické spojení mezi pašeráky a syrskými rebely, shánějícími zbraně, dodávají.

Hranici v tomto místě také údajně často využívají k přechodu hranic oběma směry libanonští a syrští občané.

V oblasti údajně docházelo v poslední době k opakovaným průniku syrských jednotek na libanonské území, kde měly pronásledovat syrské disidenty, kteří uprchli do Libanonu, a unášet je zpět do Sýrie.

Je ironií, že do zbrojních obchodů, kterým se nyní Damašek snaží bránit, měla být silně zapojena také Lidová fronta pro osvobození Palestiny (LFOP), jejíž představitelé měli pomáhat syrské tajné službě s únosy disidentů.

Sýrie říká, že mnoho zbraní, propašovaných do země, je izraelského původu. Někteří pozorovatelé uvádějí, že pokud by to byla pravda, pak by se mohlo jednat o zbraně, které Izrael dodal Palestinské správě na základě dohod o bezpečnostní spolupráci – a které se dostaly do rukou teroristů.

Vzhledem k situaci v Sýrii, odkud přicházejí už delší dobu zprávy o bojích vládních sil nejen s civilisty, ale také s armádními zběhy, se zdá, že pro Damašek je nyní přednější hranici s Libanonem uzavřít, než její volnost využívat k přeshraničním úderům na disidenty.

V čele rodícího se ozbrojeného odporu stojí přeběhlý generál syrského letectva Rijád Assad (Riad Assad), v tuto chvíli pobývající v Turecku. Má se za to, že k dispozici má zhruba dva prapory bojovníků – přičemž tento počet může vzrůst, jak bude kampaň proti rebelům pokračovat.

Od vypuknutí protestů v Sýrii letos v březnu bylo jejich brutálním potlačování zabito nejméně 3.000 lidí.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Syria Mining Border With Lebanon.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv