… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Vláda USA včera uvítala dohodu mezi Izraelem a teroristy Hamasu o výměně uneseného vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit) za 1.027 arabských vězňů, z nichž mnozí byli odsouzeni k doživotnímu vězení za vraždy Izraelců. Jakmile ale vyšlo najevo, že mezi propuštěnými teroristy jsou i ti, kteří zavraždili Židy s občanstvím USA, američtí představitelé dohodu zkritizovali.

Prezident Barack Hussein Obama včera prohlásil, že je potěšen uzavřením dohody, i když oficiální politika USA přisně nakazuje s teroristy o podmínkám propuštění vlastních občanů nevyjednávat. Dohodu již předtím ocenila také ministryně zahraničí Hillary Clinton, jíž také nijak nevadilo, že se na svobodu mají dostat stovky vrahů.

Když však vyšlo najevo, že na svobodu se dostali nejen vrazi Izraelců, ale i několika občanů USA, postoj Spojených států se změnil a propuštění vrahů občanů USA ministerstvo zahraničí zkritizovalo s tím, že „ze zásady jsou USA proti propouštění jednotlivců, kteří byli odsouzeni za zločiny proti Američanům.“

US voices ‚concerns‘ over some freed Palestinians – zpráva AFP (anglicky)

Že se na svobodě ocitly stovky vrahů Izraelců je tak podle USA „potěšující“, zatímco propuštění několika vrahů obranů USA je chybou.

Děkujeme za upozornění. Málem bychom zapomněli, na čí vrub se zahraniční politika USA na Blízkém východě dělá.

5 reakcí na Vláda USA: Život Izraelce nemá takovou cenu jako život Američana

 • Talmid napsal:

  Samozřejmě-život Žida (v Arabech) — 1027, život Američana — 0(nevykupuje se), život amerického Žida — k nezaplacení na všechno ostatní je tady MasterCard 😀

 • gugi napsal:

  Argumenty State Departmentu jdou jaksi „šejdrem“ : Měli spíše projevit nelibost francouzskému ministerstvu zahraničí, neboť Gilad má po babičce francouzské státní občanství. N´est-ce pas? 😛

 • gugi napsal:

  Jakési údajně špičkové reportérské eso Drucker prohlásilo, že media podlehla emocím, chovajíc se iracionálně a bláznivě. Jiný expert na válku a tajné operace zase cituplně lkal, že je to důkazem selhání bezpečnostních složek (patrně proto, že nikdo za celých 5 let neobjevil, v kterém gazanském tunelu se Šalit nachází). Že výměna byla úplně tou nejposlednější alternativou, neboť se najisto předpokládalo, že bude vysvobozen heroičtěji, elegantněji a v duchu bravurní strategie tajných služeb. Že vyhráli Arabové a Izrael prohrála…. 🙁

  Nikoliv, panáčkové. Izrael vyhrála. Ukázala, jak nelituje i té nejvyšší ceny za záchranu svého občana. V situaci, kdy národy světa by kalkulovaly, zvažovaly a váhaly, či předváděly „úspěchy“ à la Beslan, Izrael opětovně prokázala, že postuláty judaismu jsou živé, neustále aktuální, při každé příležitosti prakticky uplatňované. Izrael vydala signál, že takto chápaná humanita je garancí pro každého jejího občana.

  Zbývá jen predikovat věci příští. Jak dál? Vybavit své chajalim mikročipy v těle pro usnadnění detekce místa jejich dislokace? Zde se názory různí: jedni toto opatření skepticky interpretují jako vstupenku do márnice pro všechny izraelské zajatce (nepřítel nebude riskovat detekci pozice zajatců ve svých liniích); druhých se zmocňuje euforie nad nadějí, že by zajatci mohli být jen odzbrojováni a rychle navráceni na svou stranu fronty (ze stejných motivů jako viz výše), přičemž by se mohlo i doufat v jistý stupeň reciprocity… Logicky vzniká otázka, zda něco podobného už nevymyslel a nehodlá praktikovat Hamas, resp. Hizbaláh. Každé opatření má svá protiopatření: briskní operativní odstranění čipu po předešlé identifikaci jeho výskytu. … Ve hře je prostě mnoho variant.

  Metodika Cahalu je nucena uvažovat o všech eventualitách. Kromě jedné. Teutonské – spočívající v dentální kapsli cyankáli. Či převzaté z Bušidó: harakiri z hanby nad porážkou….. Swap Gilad Šalita nás ujišťuje, že Izrael zachraňuje své POW´s živé a neponechává je u nepřítele jako kandidáty „čestné smrti“. Že bere vážně imperativy židovské humanity a eticko-racionálního ideálu: judaismu. To proto se na ulicích zpívá: Am Jisrael chaj. Jen tento národ autenticky „žije“. A uvnitř něj i reportérská esa… 😉

 • negev napsal:

  Myslím si, že ten názov článku (Život Izraelce nemá takovou cenu jako život Američana) je dosť bulvárny. Jednoducho Američania majú iní prístup v tejto oblasti. Ak by začali vyjednávať s teroristami o svojich unesených občanoch, tak by za chvíľu nemali nič iné na práci, len samé vyjednávačky.
  A vlastne … vyjednávať s teroristami, neznamená to stratu suverenity? Akože nejakí teroristi budú určovať čo máme robiť? Pozrite sa na Španielov! Jeden teroristický útok na vlak v Madride a španielský býk pustil do gatí. Toto chceme?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv