… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

mešita (ilustrační foto)

mešita (ilustrační foto)

Včera v noci byl založen oheň uvnitř mešity v beduínsko-arabské vesnici Tuba-Zangaríja (Tuba-Zangariya) v Galileji, nedaleko Roš Pina (Rosh Pina). Byla způsobena jen malá škoda na kobercích a zdech.

Prvotní vyšetřování zjistilo na místě graffiti v hebrejštině na stěnách mešity, kdy mimo jiné byla uvedena slova jako „pomsta“ a „odplata.“

Loni byla graffiti načmárána v mešitě v Ibtin v Galileji. Toto je ale první případ, kdy k pokusu o žhářství došlo v mešitě v hranicích Izraele před rokem 1967. V minulosti došlo k několika málo „odplatným“ útokům na mešity v Samaří. Tyto útoky jsou připisovány židovským ultranacionalistům, i když pachatele se najít nepodařilo.

Reakce

Na místo aktuálního útoku na mešitu byly vyslány policejní posily, aby zabránily případným nepokojům.

Poslanec Otniel Šneler (Otniel Schneller) ze strany Kadima (Vpřed) uvedl, že žhářství „vypadá jako teroristický čin.“

Z obce Tuba směrem na Roš Pina se dnes ráno vydalo protestní průvod zhruba 300 lidí. Zapalují pneumatiky a házejí kameny na policisty. Bezpečnostní síly brání výtržníkům v dalším pochodu a snaží se je rozptýlit.

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) dnes ráno telefonoval řediteli Všeobecné bezpečnostní služby (Šabak) a vyzval jej k co nejrychlejšímu vypátrání viníků žhářského útoku.

Podle Úřadu předsedy vlády byl premiér po shlédnutí fotografií poškozené mešity „vzteky bez sebe“ a prohlásil, že takové jednání je v rozporu s hodnotami Státu Izrael, který uznává svobodu vyznání jako nejvyšší hodnotu.

„Záběry jsou šokující a nemají ve Státě Izrael místo,“ řekl premiér.

Na úvodních fotografiích jsou vidět částečně spálené koberce a ohořelé zdi.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článků Arson in Galilee Mosque a Netanyahu ‚Enraged‘ over Mosque Attack, Arabs Rioting.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv