… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Změní se arabské jaro v občanskou válku?Káhira. „Střety mezi manifestujícími Kopty a vládním vojskem jsou plodem třicetileté politiky, zakládájící se pouze na represi a udržování bezpečnosti za každou cenu. Napětí nepoleví, pokud společnost nenalezne oporu v legislativě a nenastane proces výchovy“, sdělil agentuře AsiaNews O. Rafic Greiche, mluvčí egyptské koptské katolické církve.

Arabské jaro podle katolického kněze nemělo význam, jestliže se společnost nenaučí soužití a úsilí o společné dobro. V těchto letech, tvrdí katolický kněz, nikdo nemyslel na sociální politiku, nýbrž jen na vlastní křeslo. Také dnešní přechodná vojenská vláda však nemá žádné konkrétní návrhy a pouze vyzývá obyvatele ke klidu jako za Múbarakových časů, pokračuje mluvčí egyptských Koptů. Podle Otce Greicheho se protesty křesťanů nezastaví – Koptové chtějí ukázat, že jsou důležitou menšinou, která se chce účastnit egyptské politiky. Obávají se, že po listopadových volbách by již bylo pozdě.

Otázkou však zůstává, zda Egypťané opravdu koncem listopadu půjdou k urnám. Mnozí analytici se spíše kloní k názoru, že současné nepokoje v zemi nahrávají Nejvyšší vojenské radě složené z představitelů bývalého režimu k vyhlášení nouzového stavu v zemi.

„Nestýská se mi po Múbarakově režimu, ale naše komunita dospívá k názoru, že mezi ním a maršálem Tantawim nejsou rozdíly“ , říká koptský aktivista Wagih Yacoub, „vojsko nadále využívá koptskou otázku k politickým účelům a využívá rostoucího napětí, aby dokázalo, že je nutná vláda tvrdé ruky“.

Spolupracovník arabské sekce Vatikánského rozhlasu, pan Nagy Rizk, absolvent pražské FAMU, v našem vysílání potvrdil, že konflikt mezi Kopty a muslimy je vyústěním mnohaletých potlačovaných emocí na obou stranách. Je skutečně Egypt na pokraji občanské války, jak hrozí některá evropská média?

To, co zažívají Koptové v Egyptě je jistě velmi bolestné, ale nepřekvapuje mne to v tomto okamžiku emotivního přetlaku, kdy vycházejí na povrch pocity, které byly po desetiletí potlačovány. Je normální, že Koptové v rámci revoluční vlny vytahují na světlo nahromaděnou zlobu – problémy tady totiž vždycky byly, ale teď se vyostřily. To samozřejmě nepopírá, že Koptové jsou vystaveni útokům fundamentalistů, kteří dnes mají pocit větší svobody. Myslím si, že je ve hře celá revoluce a nejenom budoucnost křesťanů. To, co se stalo, je součástí politických manévrů, které chtějí přispět k pádu revoluce. Z tohoto důvodu se domnívám, že by bylo lepší, kdyby křesťané neprotestovali jen sami za sebe, ale našli společnou řeč s ostatními, aby zachránili obrodný proud. Jinak jim hrozí, že se uzavřou do ghetta, uvedl redaktor arabské sekce Vatikánského rozhlasu, pan Nagy Rizk.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Změní se arabské jaro v občanskou válku?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Říjen 2011
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiv