… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

archeologický objev u Západní zdi

archeologický objev u Západní zdi

Objev nové rituální lázně (mikve) pod Západní zdí (Kotel, někdy též Zeď nářků) v Jeruzalémě podporuje novou teorii, že zeď byla dokončena později, než za vlády krále Heroda, jak se předpokládalo dosud.

Vykopávky Izraelského památkového úřadu, které odkrývaly starověky odvodňovací kanále pod hlavní ulicí, používanou poutníky před 2.000 lety, odhalily také rituální lázeň. Vykopávky pod dlážděnou cestou odhalily části základů Západní zdi.

Dr. Donald Ariel uvedl, že v oblasti byly nalezeny mince vyražené římským prokurátorem v letech 17 a 18 o.l., což znamená, že Robinsonova klenba (קשת רובינסון) a možná i delší část Západní zdi nebyly postavené dříve než o rok později – tedy 20 let po Herodově smrti.

Památkový úřad uvedl, že výstavba zdí Chrámové hory a Robinsonovy klenby byl rozsáhlý projekt, který trval desetiletí.

„Toto dramatické zjištění potvrzuje popis Josefa Flavia, že práce nebyla dokončena do krále Agrippy II., vnuka Herodova.“ Archeologové dodávají, že po dokončení Západní zdi přišlo o práci až 10.000 lidí.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku New Theory on When Western Wall Was Built.

4 reakce na Archeologie: Nová teorie o době výstavby Západní zdi v Jeruzalémě

 • gugi napsal:

  Tak přece jen si יוסף בן מתתיהו nevymýšlel… 🙂
  Jen zamlčel, že Liškat Avoda Jerušalajim měl tehdy plné ruce práce s lidmi, kteří se tím pádem ocitli v sociální záchytné síti… Jistým pozitivem bylo, že mezigeneračně neztratili pracovní návyky. 😉

 • gugi napsal:

  … tak nějak …
  Autoři tohoto výroku se vryli do mého mozkového harddisku rovněž svým výrokem: „… přišlo mi předvolání na pracovní úřad. Co bych dělal na pracovním úřadě – dyť nepracuju …“ 😉

  Nicméně k věci: archeologové nemohli dát uspokojivou odpověď, zda posun ve stavebních pracech nenastal náhodou v důsledku neuspokojivé distribuce pracovních oděvů a jiných bezpečnostně-pracovních, ochranných pomůcek …

  Pohozené peníze by mohly svědčit i o stávkových tendencích zaměstnanců podniku 2.Západní stavební, s.r.o…. Se slovy: „Za žádné peníze nás nepřinutíte narušit naši stávkovou solidaritu…“ je třeba s pohrdáním odhodili do výkopů. 😛

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv