… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

demonstrace v Egyptě (archivní záběr)

Celá egyptská přechodná vláda včera podala demisi do rukou vládnoucí vojenské junty. Rezignace vlády je reakcí na obnovení rozsáhlých protestů proti vládnoucím vojákům, při jejichž potlačování v posledních dnech zemřelo více než 30 lidí a více než 1.500 bylo zraněno.

Vláda v demisi bude i nadále řešit běžné záležitosti země do doby, než bude rozhodnuto o jejím nástupci.

Egyptská dočasná vojenská vláda se rekrutuje z bývalých věrných spolupracovníků prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak), kteří ve chvíli, kdy zjistili, že jeho postavení je neudržitelné, jej přinutili k demisi a sami se chopili moci.

Junta se snaží zachovat jak geopolitický status quo, tak moderní sekulární politické normy, které v zemi zčásti platí.

Proti generálům se také spojili ke společným demonstracím islamisté a liberálové, kteří je obviňují, že se snaží zmařit skutečně svobodné a demokratické volby v zemi a udržet si i po nich značnou moc. To potvrzuje nedávné rozhodnutí vládnoucí Nejvyšší vojenské rady jmenovat podle svého výběru členy komise, která má sepsat novou egyptskou ústavu, kde by mj. měla armáda zakotven samostatný rozpočet, který by nepodléhal civilnímu schvalování.

7 reakcí na Egyptská vláda podala demisi, v Káhiře se stále protestuje

 • Scooolie napsal:

  Kdepak drahý příteli… Kdepak. Ti, co nyní demonstrují nedemonstrují z nostalgie po Mubarakovi, ale proto, že se jim odklon od Mubarakova dědictví zdá příliš malý. Vyčítají generálům, že jsou příliš „mubarakovští“. Chtějí svobodné volby – o nichž si liberálové myslí, že povedou k demokracii, zatímco islamisté, že k islamizaci země.

  Armáda je hrází proti nástupu demokracie. Ať už sebou přinese cokoliv.

 • gugi napsal:

  Well, well… neříkám, že těm hlupákům se stýská po Mubbym, ale chci tím říci, že už pochopili, jak fatálně si „naběhli“. 😉
  Ať přináší armáda cokoliv coby hráz, rozhodně se staví proti Muslim Brotherhood. To by mi prozatím od armády stačilo … 🙂

  Neočekávám (tedy alespoň v dohledné době), že by vznikly tendence širokého příklonu davů k islamismu za účelem vypuzení armády z mocenských pozic. I když (vzhledem k jejich hlouposti s jako předešle vyháněly čerta ďáblem) by se to předpovídat dalo… 😛

 • Scooolie napsal:

  Ale vůbec nic jim nedochází…vůbec nic. Mají pocit, že revoluce ještě nebyla dotažena, že na prameni svobody stále ještě sedí vojenské žáby. Oni nechtějí méně revoluce, ale více. Hlavně odchod armády z mocenské scény… Budoucnosti se nebojí a armádu vidí negativně. Ty tendence příklonu k islámu už jsou zcela zřejmé z odhadů podpory politického klonu Muslimského bratrstva…

 • Fanuel napsal:

  VODA A OHEŇ NEJDE DOHROMADY…..TAK JAKO NEJDE DOHROMADY ,,ISLÁMSKÉ PRÁVO ŠÁRIA“….. A….. ,,VYSPĚLÁ DEMOKRACIE“. Hold od sféry vlivu socialismu SSSR dnes Ruské federace se stala Afrika doménou ,,NATO“ tak jako se stane prostor blízkého východu doménou Ruské federace….. to by nás mělo děsit :))
  P.S lodičky z KREMLU směr …….BL.Vych.

 • gugi napsal:

  To T14:
  Slastně vrním a předu jako kocour… Konečně ta správná otázka. Demokratický islámský stát už tu byl, a to – Muammarova „džamahirija“. 😛
  Rovněž „demokraticky“ byla demontována. 😛 (Výstřelem do břicha a do hlavy vůdce demokratické revoluce.) 😛

  V zásadě islám a demokracie nekonvenují. Není tomu jako u protestanství a pravoslaví, kteréžto denominace tolerují stát (na rozdíl od katolictví, které spíše neguje světské formy vlády, resp. spatřuje církev jako prioritní před státním establishmentem). Islám by spíše korespondoval evropským konzervativním režimům, usilujícím o pluralitu autorit, nikoliv lidu. (Tedy o dominanci tradičních autorit ve státě: kléru, armády, aristokracie.)

  Zatímco pro komunisty byla zásadním protivníkem katolická církev, protestanství ani pravoslaví pro komunisty v zásadě takový ideologický problém nepředstavovalo. Eo ipso, islám by stěží koexistoval s komunismem.
  Z tohoto poznatku lze vydedukovat netušené a pro budoucnost možná velmi užitečné závěry….. 😀
  (Namátkou: obyvatelé blízkovýchodní země, svobodně se rozhodnuvší pro islámský charakter státu, jsou „ztraceni“ pro světový boj proletariátu a komunismus… 😛 a naopak lépe slyší na tradiční konzervativní hodnoty vládnutí 😛 )

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv