… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Cháled Mašál a Mahmúd Abbás

Cháled Mašál a Mahmúd Abbás

Předseda Palestinské správy a vůdce hnutí Fatáh Mahmúd Abbás (Mahmoud Abaas) a vůdce Hamasu (Hnutí islámského odporu) Cháled Mašál (Khaled Meshaal) dnes po jednání v Kábiře uvítali své nové partnerství.

„Chceme ujistit náš lid a arabský a muslimský svět, že jsme dosáhli velké nové a skutečné kapitoly v partnertsví ohledně všeho, co se týká palestinského národa,“ sdělil Mašál novinářům.

„Nyní už mezi námi nejsou rozdíly,“ dodal Abbás.

Navzdory tvrzením o sounáležitosti oba vůdcové palestinskoarabských teroristických organizací nejednali o tom, kdo bude příštím předsedou vlády Palestinské správy, o čemž panuje mezi oběma hnutími spor.

Současný předseda cizinou uznávané vlády Palestinské správy v Ramalláhu Salám Fajád (Salam Fayyad) oznámil, že odstoupí, aby „nebyl využit jako záminka ke zmaření jednoty“ s Hamasem.

Nejednalo se ani o odmítání Hamasu uznat za platné stávající dohody mezi Palestinskou správou a Izraelem – ani dvoustranné jednání, požadované blízkovýchodním mírovým Kvartetem (USA, Rusko, Evropská unie, OSN).

Představitelé Fatáhu a Hamasu se mají v Káhiře 15. prosince sejít ke stanovení data konání voleb do Palestinské zákonodárné rady – jejíž funkční období vypršelo už před 2 roky.

Hamas zničil koaliční vládu s Fatáhem v roce 2007, kdy se násilím chopil výlučné vlády nad Pásmem Gazy. Hamas trvá na tom, že jedinou cestou k palestinskoarabské státnosti je „odpor“ a naprosté zničení židovského státu.

Pozorovatelé podotýkají, že přestože Abbás a Mašál prohlašují, že rozdíly mezi nimi byly překonány, ve skutečnosti se o hlavních sporných bodech vůbec nejednalo.

Abbáse a Mašála v Káhiře přivítal předseda vládnoucí vojenské rady Muhamad Husajn Tantáví (Muhammad Hussain Tantawi).

Tantáví s Abbásem jednal 50 minut, což bylo jejich nejdelší setkání od svržení bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka (Hosni Mubarak).

„Palestina je pro Egypťany velmi důležitá, tak důležitá, jako to, co se odehrává na náměstí Tahrír (náměstí Svobody, ústřední náměstí Káhiry, kde se odehrávaly a odehrávají protivládní protesty),“ sdělil Tantáví údajně Abbásovi.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Fatah and Hamas Hail New Era of ‚Partnership‘.

Jedna reakce na Fatáh a Hamas vítají novou éru „partnertsví“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv