… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Henry Kissinger a Golda Meir

Henry Kissinger a Golda Meir (foto: University of Wisconsin-Milwaukee)

Přepis 39 let starého rozhovoru ukazuje, že Henry Kissinger – Žid, který později za vlády prezidenta Richarda Nixona byl ministrem zahraničí USA – zastával protižidovské názory.

V roce 1972 tehdejší předsedkyně izraelské vlády Golda Meir požádala Nixona, aby sovětského vedení protestoval proti vybírání poplatků od Židů, kteří chtěli emigrovat ze Sovětského svazu.

Agentura Associated Press cituje Kissingera, který Židy označil za „(jen) o sebe se starající“ („self serving“) a ve vztahu k nim použil slovo „parchanti“ („bastards“).

Documents: Kissinger calls Jews ‚self-serving‘ – článek AP (anglicky)

AP vysvětluje, že v době, kdy k rozhovoru došlo, Bílý dům „obhajoval svoji strategii zákulisní diplomacie“ a snažil se ujistit americké Židy, že Nixon je osudem sovětských Židů velmi znepokojen, ale nejlepším přístupem je zákulisní, neveřejná diplomacie.

Představitel Bílého domu Leonard Garment požádal Kissingera o pomoc a radu, když mu sdělil, že je zaplaven dopisy a telefonáty od znepokojených Židů. Meirové dopis mu předal – také dnes již zesnulý – Alexandr Haig, který byl tehdy Nixonovým poradcem pro národní bezpečnost. Kissinger byl v té době Haigovým zástupcem.

Podle přepisu rozhovoru se Kissinger Garmenta zeptal: „Existuje skupina, která by se o sebe starala více, než židovská komunita?“

Garment, sám také Žid, odpověděl: „Na celém světě žádná.“

Kissinger poté uvedl: „Čeho si k čertu myslí, že dosáhnou?“ a „Nemůžeš těm parchantům říct ani nic důvěrného, protože to prozradí.“

Kissinger nicméně uvedl, že o věci promluví se sovětským velvyslancem Anatolijem Dobryninem a sejde se také z židovskými představiteli. „Měli by si uvědomit, co vláda dělá,“ dodal.

6 reakcí na Henry Kissinger označil Židy za „o sebe se starající parchanty“

 • gugi napsal:

  Narazil jsem na tenhle článek kupodivu zde už 18.listopadu:
  http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4150018,00.html

  Jedincům neznalých poměrů by se zdálo, že národním židovským sportem je sebehanobení, resp. hanobení, pomlouvání souvěrců. (Ostatně i tak by mohl vyznívat článek pana Faigla o Ehudu Barakovi, „poškozujícím“ Izrael.)

  Kissingera nemělo moc lidí v lásce. Jako každého, kdo je nadprůměrný. Což Henry byl. Jediná jeho potíž byla v tom, že to o sobě věděl a dával vědět. Možná by se dalo říci, že se rád poslouchal a lidi štval tím, že okázale přicházel s řešeními, na která nikdo nepřišel. Řešení byla správná, ale lidi štvala okázalost jejich prezentace a to, že se Henry nemýlil. Lidé mu zkrátka neodpustili tu jeho „gebenschte jüdische kopferl“. Ani jeho rozsáhlé paměti, publikované v mohutných knihách. 🙂

  Nyní k větnému rozboru:

  Otázku: „Existuje skupina, která by se o sebe starala více, než židovská komunita?“ a Garmentovu odpověď nelze interpretovat jako konstatování egoismu dotyčné komunity, ale prostě jako skutečnost, že našinci se o sebe dokážou holt postarat nejlépe, ze všech možných existujících světových relogiozních komunit. Z kontextu ostatně nijak nevyplývá akcent na sobeckost, naopak dalo by se vyvodit, že se tím myslela svépomoc, zdatnost a dobročinost souvěrců.

  K samotné nadávce lze říci jen to, že jde o automaticku žoviální poznámku, omluvitelnou vypjatostí situace, nikoliv napadením a zobecněním celého etnika…

  Těžkopádní Rusové neměli Henryho nikdy rádi pro jeho elegantní, inteligentní diplomatičnost. Tuto žurnalistickou provokaci a zlovolnou kombinaci významů nějakého šotka v AP je nutno si (ve stylu „qui bono“) vyložit jako pokus Rusů ex post poštvávat ruskou „jewry“ proti jejich americkým souvěrcům. (Aneb jak správně před časem podotkla rebecn M.: „…vítr fouká od východu…“)

 • Scooolie napsal:

  Ta zpráva AP, na kterou se odvolává Max, je také z 18. 11. 2011. A koneckonců starší ani novější být nemůže, když to všichni – včetně Ynet – brali od AP…

  K článku samotnému: Nikde se netvrdí, co tím Henry myslel 😉 Prostě se jen konstatuje, že to řekl – a obdivné to s ohledem na kontext nebylo.

  O štvaní bych nespekuloval. AP prostě někde prohrábla zveřejněné přepisy a našla tohle, což jí přišlo zajímavé. Rozhodně to nelze vykládat jako snahu poštvat proti někomu jinému, než proti… Henrymu 🙂

 • gugi napsal:

  Už nadpis podsouvá Henrymu, co tím měl myslet 😉 . Udivuje mne na tom jen to, že AP „zkouší“ podobné „průzkumné balónky“ ausgerechnet proti Henrymu, jehož zásluhy jsou natolik známy, že je v podstatě neohrozitelný. (Čistě hypoteticky se domnívám, že příkladně to, co zamazalo DSK, by od Henryho lehce odpadlo.) Ergo jsem usoudil, že je v tom něco jiného, než jen …. Henry 😛 Ale pokud on k tomu bohorovně mlčí a nestojí mu za to se s tím mazat … – pak i já si dám pohov… 😀

 • Scooolie napsal:

  Za nadpis nepletu-li se může Max. AP tam bastardy neměla, jen „self-serving“. Podle mě AP jen zatušila šanci udělat senzační článek. Média jsou bussiness… A jak vidno, zpráva zaujala. Je to stejné, jako kdyby třeba Obama prohlásil, že černoši jsou parchanti.

 • Scooolie napsal:

  Ten komentář v Jediot Achronot se ale týká širšího pohledu na Henryho. Já osobně jednak oceňuji, že byl schopný, jednak ho nemám rád. Mohu uznat jeho schopnosti, ale osobně mi je odporný… Jeho pragmatismus (ve zkratce vyjádřitelný větou: „If they put Jews into gas chambers in the Soviet Union, it is not an American concern“) byl na mě přílišný. Byl to schopný technolog moci, ne dobrý člověk.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv