… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jaderný Írán

Írán včera oznámil, že odhalil počítačový virus Duqu. Ten je podle odborníků nástupcem viru Stuxnet, který zasáhl počítače – včetně počítačů jaderného výzkumu – loni.

„Jsme v úvodní fázi boje s virem Duqu,“ sdělil oficiální tiskové agentuře IRNA Gholamréza Džalali (Gholamreza Jalali), velitel íránské civilní obrany. „Závěrečná zpráva, která sdělí, která organizace virus rozšířila a jaký je jeho dopad, dosud nebyla dokončena,“ dodal s tím, že „všechny organizace a střediska, která by mohla být zasažena, jsou kontrolována.“

Podle agentury Reuters se první zpráva o viru Duqu objevila v říjnu, kdy výrobce bezpečnostního software Symantec Corp. sdělil, že odhalil tajemný virus, obsahující kód podobný Stuxnetu.

Zdá se, že Duqu byl navržen ke sběru dat, která by usnadnila budoucí kybernetické útoky, uvádí Reuters s odkazem na odborníky. Stuxnet se snažil poškodit průmyslové kontrolní systémy a podle některých zpráv se mu podařilo zničit některé centrifugy, užívané Íránem k obohacování uranu.

Poté, kdy Stuxnet loni napadl íránská jaderná zařízení a další průmyslové provozy, oznámila Islámská republika, že poškozen byl omezený počet centrifug v jejím hlavním zařízení na obohacování uranu v Natanzu. Současně ale Írán tvrdil, že se jeho vědcům podařilo škodlivý virus odhalit a neutralizovat dříve, než mohl způsobit vážnější škodu.

V dubnu Írán oznámil, že jeho jaderný program se opět stal terčem útoku, tentokrát jiným počítačovým virem, zvaným Stars.

Autorství viru Stuxnet je obecně přisuzováno Izraeli nebo USA, ani jedna z těchto zemí to však nepotvrdila.

Pokus o útok viru Duqu byl oznámen den před tím, než došlo k tajemnému výbuchu na raketové základě na jihozápadě Teheránu, při němž zemřelo 17 lidí včetně vysoce postaveného raketového odborníka Íránských revolučních gard.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku After Stuxnet: Iran Detects Another Computer Virus.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv