… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izrael úspěšně otestoval raketu, která může jaderně udeřit na Írán 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

raketa Jericho III

raketa Jericho III

Izrael úspěšně vystřelil „balistickou raketu“, kterou lze užít k úderu na Islámskou republiku Írán. Oznámil to dnes izraelský veřejnoprávní rozhlas.

Podrobnosti o testu nepovolila zveřejnit vojenská cenzura. Podle zahraničních zpráv by testovaná rakea dlouhého doletu byla schopná nést jadernou hlavici a zasáhnout Írán.

Vývoj vícestupňové rakety začal v roce 2008, přičemž navázal na užívanou raketu Jericho III, o níž armádní představitelé tehdy uvedli, že je schopná nést „konvenční i nekonvenční náklad.“

Zpráva Kongresu USA o projektu Jericho v roce 2004 předpokládala, že Izrael má v plánu vyvinout balistickou raketu, která bude schopná donést 1.000 až 1.300 kilogramový náklad kamkoliv na Blízkém východě, v Evropě, Africe, Asii a většině Severní Ameriky.

Představitel izraelské obrany agentuře AP sdělil, že armáda testovala „raketově poháněný systém“ v rámci dlouho plánovaného cvičení.

Spekulace izraelských médií o úderu na Írán

K testu rakety dochází v době, kdy v izraelských médiích zuří debata o tom, zda vysocí státní představitelé – konkrétně premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr obrany Ehud Barak – tlačí na provedení vojenské úderu na íránský jaderný program či ne.

Přední ministři izraelské vlády nicméně mediální spekulace odmítli a ministr zahraničí Avigdor Lieberman je označil za z 99 % falešné.

Nervozita v Teheránu

Zprávy izraelských médií vyvolaly zneklidnění v Teheránu, kde vysocí vojenští představitelé reagovali hrozbami protiúderem proti Izraeli a USA, pokud židovský stát udeří na íránská jaderná zařízení. Islámská republika udeří na Izrael „překvapivým způsobem,“ uvedli.

Obavy z jaderného Íránu

Izrael považuje jaderný Írán za jednoznačnou hrozbu své bezpečnosti a samotné své existenci. Představitelé v Jeruzalémě upozorňují na íránský jaderný program, na opakovaná prohlášení íránských představitelů o zničení Izraele a íránskou podporu teroristům Hizballáhu (Alláhovy strany) a Hamasu (Hnutí islámského odporu).

Írán popírá, že by se snažil vyrobit jadernou bombu, a tvrdí, že jeho jaderný program je čistě za účelem mírové výroby elektrické energie – přestože Írán je země velmi bohatá na ropu. Západní diplomaté nicméně uvádějí, že podle věrohodných zpravodajských informací Írán usiluje o jadernou technologii, která má jen vojenské využití.

Západní představitelé a mezinárodní pozorovatelé také upozorňují na opakované íránské maření snah inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii o kontrolu íránských jaderných zařízení na základě Dohody o nešíření jaderných zbraní.

Izraelští diplomaté na mezinárodní scéně lobují za přísnější sankce proti Islámské republice.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Successfully Tests ‘Ballistic Missile’.

Jedna reakce na Izrael úspěšně otestoval raketu, která může jaderně udeřit na Írán

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv