Izraelská vojenská cenzura (logo)
Sima Vaknin
Vojenská cenzorka (הצנזורה הצבאית, celým názvem הצנזורה לעיתונות ולתקשורת) Izraelských obranných sil, brigádní generálka Sima Vaknin (סימה וואקנין-גיל), během své přednášky na Haifské univerzitě sdělila, že veřejná diskuze o možném útoku na íránské jaderné zařízení neohrožuje bezpečnost Izraele.
Vyjádření Vaknin přichází několik dní poté, kdy kancelář Ministerského předsedy nařídila vyšetřování možného uniknutí utajovaných informací během rozhovorů poskytovaných ministry médiím.
„Interpretace pojmu ‘národní bezpečnost‘ zasahuje mnoho oblastí,“ řekla Vaknin. „Proto jsem sledovala i informace, které se netýkají přímo bezpečnostních otázek, ale také vyjádření souvisejících se zahraničními styky, například o vztazích mezi Izraelem a relevantními státy.“
Sima Vaknin dále řekla, že během rozhovorů médiím ministři a vysoce postavení bezpečnostní specialisté nikdy nehovoří o konkrétních operacích anebo plánech. Dodala, že zájem veřejnosti o toto téma je velmi živý zejména proto, že byly prezentovány názory z různých úhlů pohledu na věc.
Vaknin také prezentovala principy práce kanceláře vojenské cenzury a styky s tiskem a zdůraznila, že cílů může být dosaženo pouze pod podmínkou že obě strany pracují v harmonii, aby byla zajištěna svoboda slova, která může být omezena pouze v případě, kdy je ohrožen život obyvatel anebo národní bezpečnost.
„Mohu prohlásit, že Izrael zaujímá čestné místo mezi zeměmi, které ctí svobodu slova, ale ne vše může být zveřejněno,“ zdůraznila Vaknin.
Kritikové izraelské vojenské cenzury zdůrazňují, že její právní postavení vychází z bezpečnostních ustanovení z roku 1945, které Izrael převzal z doby britského mandátu – tato ustanovení byla formulována s cílem potlačit protesty obyvatel proti britským koloniálním zájmům. Vakninová přiznala, že v minulosti pojmy cenzura a demokracie byly neslučitelné a že existence jejího úřadu vyvolává nepříjemné otázky týkající se izraelské bezpečnostní politiky.
„Cenzura a demokracie jsou neslučitelné, proto neustále sledujeme zachování demokracie a snažíme se, aby k porušení svobody slova docházelo pouze v krajních situacích, kdy by došlo k ohrožení utajovaných informací.“ K tomu dodala, že cenzura má práva, která v demokratickém státě nemohou být svěřena pouze jedinému subjektu.
hm
Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF Censor: Iran Debate Not Problematic.