… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Prohlášení bývalého ředitele Efrajma Halevyho (Ephraim Halevy), že charedi-zbožní Židé jsou „pro Izrael větší existenční hrozbou, než Írán a Ahmadinežád,“ vedlo některé poslance izraelského parlamentu k tomu, že Halevyho obvinili za antisemitismu.

„Srovnání charedi komunity, kterou lze identifikovat podle vnějšího vzhledu, s Ahmadinežádem a horšími někým, kdo byl kdysi hlavou Mosadu, je čisté podněcování, které může vést ke skutečné škodě,“ uvedl poslanec Moše Gafni (Moshe Gafni) ze strany Jednotný judaismus Tóry. Gafni vyzval Nejvyššího státního zástupce Jehudu Weinsteina (Yehuda Weinstein), aby Haleviho prohlášení prošetřil.

Pokud Haleviho prohlášení jsou jen „uřeknutím“, neměl by být stíhán, dodal Gafni s tím, že ovšem prohlášení „byla součástí programu a opakoval je znovu a znovu.“

Gafniho znepokojení nad možnými škodlivými následky Haleviho slov sdílí i předseda Knesetu Reuven Rivlin. „V tom, co řekl, jsou náznaky antisemitismu… Halevi musí vědět, že člověk, který zastává vládní funkci musí vážit slova, protože nezodpovědná prohlášení z jeho strany mohou nahrát největším světovým antisemitům.“

Na Haleviho slova ostře zareagovalo hnutí Erec Jisrael Šelanu (Eretz Yisrael Shelanu), které je přirovnalo k nacistických útokům na Židy. „Poznámky Efrajma Haleviho jsou stejného druhu jako nejhorší evropský antisemitismus, který byl ve 30. letech 20. století v Evropě využíván k delegitimizaci milionů Židů. Antisemitské karikatury v nacistickém Der Stürmer zobrazovaly Židy v charedi oblečení,“ uvádí hnutí.

„Je nutné zdůraznit, že slova Efrajma Haleviho míří proti veškerému náboženského obyvatelstvu, které část establishmentu v Izraeli považuje za hrozbu pokračování své dominance,“ dodává hnutí.

Halevi reagoval na kritiku svých prohlášení tím, že obvinil charedim z „přehnané reakce.“

Jedna reakce na Je bývalý ředitel Mosadu antisemita?

  • Talmid napsal:

    Antisemitismus jsem vždy považoval za nenávist k Židům a ne k židům. Mimo to napadá jen charedim a ne všechny věřící. Ta přirovnání k evropskému antisemitismu mi připadají neuvěřitelně přemrštěná.
    Ale pochopil bych naopak strach z radikálů. Tančení horší Ahmadíneřáda-to je ten jeho nesmysl co nechápu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv