… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

syrská nevěsta a poslanec Kara

Dvě syrské drúzské nevěsty včera navzdory nepokojům ve své zemi přešly hranici do Izraele, aby se setkaly se svými manžely. Obě ženy do Izraele vstoupily přes hraniční přechod Kunejtra (Quneitra) na Golanských výšinách, poté co je přes nárazníkovou zónu doprovodili příslušníci mírových sil OSN.

Do Izraele se ženy dostaly po 9 let trvajícím boji za možnost vystěhovat se do Izraele a vdát se za muže, s nimiž se zasnoubily.

Přechod ze Sýrie do Izraele zprostředkoval náměstek ministra pro rozvoj Galileje a Negevu Ajúb Kara (Ayoub Kara, איוב קרא) a Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC).

Crossing the border, passing a checkpoint and saying ‚I do‘ – fotografie na webu MSNBC (anglický komentář)

Nejedná se o první případ, kdy Syřané přišli do Izraele kvůli svatbě a naopak. Mnoho izraelských Drúzů na Golanských výšinách má příbuzné, kteří žijí za hranici v Sýrii. K podobné události došlo například letos v lednu, kdy nevěsta ze Sýrie přešla hranici do Izraele, aby se vdala za svého milovaného. Pár nyní žije v izraelské drúzské vesnici Bukata (Buqata) na Golanech.

Jeruzalémská vláda v minulosti povolovala – navzdory neexistenci mírové smlouvy – drúzským studentům odcházet za studiem do Sýrie. Izraelští drúzští farmáři na severu země také každoročně pře hraniční přechod Kunejtra vyvážejí svoji úrodu jablek do Sýrie.

Budoucí manželové, Rabja Abú Sala (Rabia Abu Sallah) a Mundžíd Auád (Munjed Awad), na své ženy čekali. Oba muži jsou z drúzské vesnice Madžal Šáms (Shaams).

Oba mladí muži doprovázení svými rodinami poděkovali Karovi za jeho pomoc a za „nejlepší představitelný dárek ke svátku (Íd al-Adhá, عيد الأضحى‎).“

Obdobná situace je námětem i v České republice známého filmu izraelského režiséra Erana Riklise (ערן ריקליס) Syrská nevěsta (Syrian Bride, הכלה הסורית), kde ovšem hrdinka má kvůli neshodám na formalitách problém přejít hranici naopak z Izraele do Sýrie.

Svátek, který začíná při východu slunce tuto neděli, 6. listopadu, a trvá 24 hodin je v rámci islámu významnou událostí. Připomíná muslimskou verzi biblického příběhu o ochotě Abraháma (Avrahama, arabsky Ibrahíma) obětovat na B*ží příkaz jako důkaz poslušnosti svého syna Izáka – v muslimské verzi ovšem neměl být obětován Izák (Jicchak, resp. arabsky Išak), ale jeho bratr Izmael (Jišmael, resp. Ismajl). I v muslimské verzi, stejně jako v příběhu biblickém, však na poslední chvíli B*h zasáhne, zabrání zabití a namísto toho je obětováno beran.

2 reakce na Nevěsty ze Sýrie se po 9 letech dostaly za manžely do Izraele

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv