… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

slavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifě

slavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifě

Včera, 28. 11. 2011, se na chvíli haifské náměstí proměnilo v Paříž. Proč a jak se to stalo, je příběh dlouhý a zajímavý. V roce 2006, během Druhé libanonské války, přijel projevit solidaritu Haifě ostřelované z Libanonu starosta Paříže Bertrand Delanoë. Haifu si zamiloval a často se do Haify vracel a při jedné z návštěv mu starosta Haify Jona Jahav (Yona Yahav) ukázal také náměstí, které nese jméno Pařížské náměstí. Po pravdě řečeno toto náměstí je spíše náměstíčko a velkou čest svému jménu nedělalo. Starosta Paříže se rozhodl, že to tak nenechá a dohodl se se svým protějškem, že náměstí zvelebí a dokonce do Haify poslal odborníky z pařížské radnice, aby na místě pomohli s projektem rekonstrukce a revitalizace náměstí, které se stalo součástí nového dopravního systému v Haifě.

Na náměstí totiž začíná anebo chcete-li končí jediné izraelské metro nebo spíše podzemní lanovka, která dopraví cestujícího během několika minut na centrální náměstí Karmelu. Ve své době to byl velmi odvážný projekt, během let se stal spíše atrakcí, ale pro mnohé cestující je pohodlným a z hlediska času a nákladů příjemným způsobem, jak se dostat na Karmel bez dlouhého stání v dopravních zácpách.

Nyní, poté kdy Pařížské náměstí bylo zvelebeno, ho cestující neproběhnou, ale jistě se tu rádi zastaví na šálek dobré kávy. Za tím účelem město Paříž věnovalo stolky a židle a lavičky a uprostřed také pro fontánu, jaké jsou pro Paříž typické.

Během slavnostního předání darů promluvili oba starostové a hlavní architekt, který má na starosti vybudování nového systému veřejné dopravy. Mezi přítomnými čestnými hosty byl také francouzský velvyslanec Christophe Bigot a představitelé všech církví, které v Haifě působí. Přítomní hosté tak mohli vidět pospolu všechny představitele křesťanských církví jak spolu sedí kolem jednoho stolku s rabíny a imámem. V současnosti je přece tak důležité, aby se vedl dialog, aby se spolu lidé scházeli a toho s atmosférou slunného pařížského poledne bylo dosaženo.

Dalším nezanedbatelným momentem byla chvíle, kdy na pódium vystoupila zpěvačka a začala zpívat. Snad každý z přítomných se podíval, jak budou reagovat rabíni, vzhledem k tomu, že nyní probíhá diskuse v armádě a mezi rabínskými autoritami, zda je přípustné poslouchat zpěvačku při veřejných událostech, anebo zda je třeba místo opustit. Oba přítomní rabíni, bývalý aškenázský vrchní rabín Haify a současný sefardský se zahloubali do knihy, kterou měli po ruce. Zůstali tedy na místě, ale zpěvu nevěnovali pozornost. Skutečně rabínské řešení, které nikoho neurazí.

Ve svém projevu starosta Paříže ocenil toleranci a dobré soužití, které v Haifě panuje a které může být příkladem pro mnohá jiná města. Zdůraznil, že je skutečně neobvyklé, že v jednom městě žijí tři nositelé Nobelovy ceny a vyjádřil přesvědčení, že jich jistě v Haifě přibude. Svůj projev ukončil hebrejským a arabským pozdravem. Haifský starosta poděkoval za pomoc, kterou pařížská radnice poskytla, a ocenil práci inženýrů, kteří do Haify přijeli, aby byli nápomocni s rekonstrukcí náměstí.

Celkový pocit z jedné neobvyklé události v životě obou měst je příjemný a atmosféra, která zavládla snad přispěje i k zlepšení vztahů mezi obyvateli.

Oba starostové, velvyslanec a představitelé církví svou přítomností dokázali, že to jde i jinak … prostě spolu posedět a o problémech hovořit. Starosta Paříže slíbil toto poselství přinést i do Palestinské autonomie, kterou zítra navštíví. Věřme, že i tam bude přijato.

 slavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifě

slavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifěslavnostní otevření zvelebeného Pařížského náměstí v Haifě

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv