… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Bylo by asi správné vzpomenout vždy všech velikánů, kteří odešli a jejichž výročí úmrtí si připomínáme, ale někdy jsou všechny vzpomínky až příliš těžké a když se zmíníte o jednom, nelze zapomenout na druhého a podobně. Laskavý čtenář by se mohl právem hněvat, že právě toho zemřelého politického velikána jsme nevzpomněli a jaké že důvody jsme k tomu vlastně měli. A snaživý analytik by z toho mohl vyvodit teorie o nichž raději nevědět. Proto se podívejme z pohledu vzpomínek na měsíc listopad, který se mnohdy setkává s měsícem který v židovském kalendáři nese jméno marchešvan (מרחשון) . V názvu měsíce , tedy v jeho první části nalezneme slovo mar (מר) které znamená hořký, anebo také pán, tedy oslovení vážené osoby.

A právě v novodobých dějinách Izraele se tento měsíc stal hořkým z hlediska násilné smrti vážených politiků. Podívejme se tedy co se vlastně v tomto měsíci v nedávné minulosti přihodilo.

V předvečer počátku měsíce marchešvan který tehdy připadl na 17. října 2001 byl v jeruzalémském hotelu Hyatt zavražděn Rechabeam Zeevi zvaný Gandí. Osobnost jakých je v každé generaci jen několik, voják, historik, velký znalec geografie Izraele, poslanec který zasedal čtyřikrát v Knesetu, ministr turistiky. Hovoříme-li o něm jako o politikovi, jistě je snadné ho vidět jako „jestřába z Tel Avivu“, ale málokdo měl a má mezi izraelskými Araby tolik přátel jako on. Jediné co chtěl, aby zde vládl mír a aby ten, kdo není schopen anebo ochoten přijmout skutečnost, že židé mají svůj stát, si našel místo jinde, kde se bude cítit mezi lépe.

12. marchešvanu – 4.11. 1995 byl zavražděn Jichak Rabin, příslušník stejné generace jako Rechabeam Zeevi, voják, levicový politik, který také toužil po míru, bojoval proti teroru, spolu s teroristou povýšeným na politika Jásirem Arafatem a svým politickým souputníkem a současně rivalem Šimonem Peresem, se stal nositelem Nobelovy ceny míru, která z dnešního pohledu byla udělena jaksi předčasně. Složitá doba do které se Jicchak Rabin narodil mu neumožnila realizovat jeho ideál, rozvíjet zemědělství a obdělávat půdu. Možná to byla i jistá ctižádost, která ho hnala do vojenské a později politické kariéry a ta ho dovedla až k hořkému konci, kdy po demonstraci za mír byl zavražděn. A dokonce o této vraždě dodnes kolují dohady a fámy, přestože odsouzený za vraždu Jigal Amir odpykává doživotní trest.

18. marchešvanu – 5.11.1990 byl v New Yorku zavražděn rabín Meir Kahane, novinář, politik a také poslanec Knesetu jako oba výše jmenovaní. Bojovník za právo židů na stát a Izrael, tak jak byl osvobozen v roce 1967, politik jehož strana KaCh byla v Izraeli v roce 1984 zakázána, protože levicová propaganda cítila, že byl opravdu silným protivníkem. Během svého působení v USA i v Izraeli usiloval o to, aby židům z bývalého SSSR bylo povoleno vycestovat do Izraele . Jeho politická kariéra nebyla jednoduchá a mnoho jeho postojů bylo odsuzováno, protože židé již tradičně nedovolí sobě, to co dovolí svým protivníkům.Tragickým potvrzením jeho slov bylo i zavraždění jeho syna a snachy arabskými teroristy v roce 2000 cestou z Jeruzaléma do jejich bydliště v Kfar Tapuach. Rabín Meir Kahane jistě nebyl politickou osobností o níž lze hovořit jednoznačně, podívejme se však jaký byl rabín. Roku 1987 založil v Jeruzalémě ješivu – náboženské učiliště a když se jednou stalo, že někteří studenti se nedostavili na ranní bohoslužbu, oznámil, že ješivu zavře, protože pokud studenti nejsou schopni plnit základní povinnost žida, tj. modlitbu v minjanu (minjan , společenství 10 mužů starších 13. let potřebných k plnohodnotné modlitbě), nemá studium Tóry a Talmudu smysl. Teprve po několika týdnech, kdy jej studenti a příznivci snažně prosili se do ješivy vrátil a povolil další výuku. Tato tvrdost k sobě a k okolí svědčí o jeho hluboké oddanosti židovskému učení.

11. marchešvanu je úmrtní den pramáti Rachel, milované manželky Jákoba, která zemřela po porodu Benjamina a je pochována v Betlémě, jednom z míst které charakterizují ideologické a politické rozpory moderní historie a i současnosti. Ráchel je považována v židovské tradici za utěšitelku , věřme tedy, že její útěcha přinese sebou i tolik vytoužený mír.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv