… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás a Šimon Peres

Mahmúd Abbás a Šimon Peres

Předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbás) prohlásil v arabštině na záznam, že nikdy neuzná „židovský stát.“ Také řekl, že únos a více než pětileté držení vojáka Izraelských obranných sil Gilada Šalita (Gilad Shalit) byla „dobrá věc.“

Informaci přinesl MEMRI (Institut pro výzkum blízkovýchodních médií, Middle East Media Research Institute), který přeložil a zveřejnil Abbásův rozhovor pro egyptskou státní televizi z minulého měsíce.

„Nejprve mi dovolte objasnit něco o příběhu židovského státu,“ uvedl Abbás 23. října 2011 v Dream2TV. „Začali se mnou mluvit o židovském státě před pouhými dvěma roky.“

„Řekl jsem to dříve a řeknu tu opět: Nikdy neuznám židovskost státu nebo židovský stát.“

Ve stejném rozhovoru Abbás prohlásil, že únos izraelského vojáka Gilada Šalita, který byl držen v Hamasem na neznámém místě a bez možnosti návštěvy Červeného kříže více než 5 let, byl „dobrou věcí.“

„Byli schopni jej uhlídat a skrýt,“ prohlásil s obdivem.

Šalit byl nakonec minulý měsíc vyměněn za 1.206 palestinskoarabských vězňů, včetně zhruba 450 teroristů.

Abbás, označovaný západními médii a proarabskými západními politiky jako „umírněný“, je dlouhodobě znám tím, že něco jiného říká, když mluví anglicky k posluchačům na Západě, a něco jiného, když mluví arabsky ke svým. Letos na jaře podepsal dohodu o národní jednotě s Hnutí islámského odporu (Hamas), které ve vztahu k Izraeli zastává genocidní postoj.

Mahmúd Abbás také opakovaně obvinil Izrael ze zodpovědnosti za zastavení mírových jednání, zatímco sám předkládá maximalistické předběžné podmínky, o nichž ví, že je představitelé vlády v Jeruzalémě nemohou jako východisko jednání přijmout.

Letos v září porušil Dohody z Osla, které jsou rámcem vztahů mezi Izraelem a palestinskými Araby a na jejichž základě Izrael připustil vznik autonomní Palestinské správy, když jednostranně požádal OSN o uznání Palestinského státu v hranicích před rokem 1967. Stalo se tak bez konzultací s Izraelem a USA, které oba Dohody z Osla podepsaly.

Izrael naopak opakovaně vyzval k obnovení jednání bez jakýchkoliv předběžných podmínek.

MEMRI je výzkumná skupin sídlící ve Washingtonu a specializující se na překlad blízkovýchodních médií do angličtiny.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Abbas: Shalit Kidnapping ‚A Good Thing‘.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv