… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) tento týden ohlásí, že Írán je díky zahraniční pomoci jen krůček od schopnosti vyrobit jadernou zbraň. Uvádí to dnešní americké noviny Washington Post, které se odvolávají na diskuse s jadernými odborníky a západními diplomaty, kteří citovali tajné informace zpravodajských služeb, které byly MAAE předány v posledních letech.

Zpráva MAAE, která by měla být zveřejněna tento týden, má potvrzoval obavy Izraele, že Írán pokračuje ve vývoji jaderných zbraní, i když v roce 2003 na čas pokusy ostentativně pod mezinárodním tlakem přerušil.

IAEA says foreign expertise has brought Iran to threshold of nuclear capability – článek na webu The Washington Post (anglicky)

Navzdory íránskému pokroku se mnozí členové Obamovy administrativy stále domnívají, že Írán lze ještě přesvědčit, aby svůj jaderný program zastavil. Jiné hlasy argumentují tím, že není jisté, že Írán své technické znalosti a schopnost obohacovat uran využije k výrobě jaderné zbraně.

Íránská reakce na dnešní zprávu amerického deníku není překvapující. Íránský ministr zahraničí a bývalý vysoký představitel íránská agentury pro atomovou energii Alí Akbar Salehi obvinil MAAE, že je „pod tlakem zahraničních mocností.“ Dodal: „Nechme je to zveřejnit a uvidíme, co se stane.“

Zprávy zpravodajských služeb, shromáždění novinami Washington Post, nabízejí podle bývalého představitele MAAE Davida Albrighta důkazy, že íránský tajný jaderný vývoj je mnohem ambicióznější a úspěšnější, než mnozí – snad s výjimkou Izraele – věřili.

„Po roce 2003 byly uvolněny peníze na výzkum v oblastech, které s jistotou vypadají jako výroba jaderných zbraní, ale byly ukryty v civilních institucích,“ prohlásil Albright na soukromé konferenci zpravodajských profesionálů minulý týden.

Uvedl, že představitelé MAAE došli k závěru, že Írán „má dostatek informací k návrhu a výrobě funkčního implozního jaderného zařízení“ za použití vysoce obohaceného uranu.

Írán uspěl s pomocí svých přátel, zejména bývalého sovětského jaderného vědce Vjačeslava Danilenka (Vyacheslav Danilenko) a vědců ze Severní Koreje a Pákistánu.

Danilenko představitelům MAAE potvrdil, že Íránu s jaderným programem pomáhal, ale že měl za to, že je určen k civilní výrobě jaderné energie.

3 reakce na Washington Post: Írán krůček od jaderných zbraní

 • pav.ryde napsal:

  zdravím vás všechny,co chodí a čtou na tyto inteligentní stránky,kdo ví?jak to ve skutečnosti doopravdy je,ale to se asi nedovíme,no uvidíme,jak to dopadne,ale trochu,spíše více mám obavy,že to bude špatné.ale každopádně jsem s Izraelem!!!přeji všem,i přes to pozitivní den.

  • Jacob napsal:

   Taky to nevidím nějak růžově. Pokud budou mít peršani a-bombu, nikdo nebude vědět jak se který ajattoláh vyspal a kdy jim rupne v kouli. Další otazka jak jsou na tom peršani vojensky, zda se zmůžou na případnou vojenskou odpověď. Nebo ty jelich výkřiky jsou pouze lakování na bílo.Těch otázek je strašně mnoho a odpovědi žádne.

  • Jacob napsal:

   Ještě jsem zapomněl. Izrael udělá špinavou prací. A arabové se budou rochnit blahem,to my ne to oni ti židi. Názor Saudské Arabie na iranský atomový prgram je široce znám.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv