… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

americký letoun F-16

Několik blízkovýchodních arabských zemí se snaží přesvědčit USA, aby ještě letos udeřily na Írán. Oznámil to Kanál 10 izraelské televize s odvoláním na nově získané zpravodajských informace.

Podle zprávy, která by měla kolovat v britských politických kruzích, žádá Saúdská Arábie Obamovu vládu o útok na Írán před konečným stažením amerických sil z Iráku.

Prezident USA slíbil ukončit přítomnost armády USA v Iráku do konce roku a Rijád se údajně obává, že Írán využije americký odchod k převzetí vlivu nad zemí.

V roce 2008 si představitelé irácké přechodné vlády stěžovali Washingtonu, že Írán a Saúdská Arábie financují šíitské, resp. sunitské povstalce, kteří Irák sužují od Američany vedené invaze, která svrhla diktátora Sadáma Husejna.

Bezpečnostní odborníci uvádějí, že bezpečnostní síly bagdádské vlády nejsou připravené na souboj s povstalci, kteří Irák drží ve svém sevření – a že Obamova zarputilá snaha splnit svůj předvolební slib může mít katastrofální následky jak pro region, tak pro zájmy USA.

Saúdská Arábie a její arabští spojenci z oblasti Perského zálivu vedou s Íránem strategický souboj o hegemonii nad Zálivem a obviňují Teherán, že se snaží region destabilizovat prostřednictvím „šíitské diaspory.“

Představitelé arabských států Zálivu se snaží vyvíjet tlak na Írán a na jeho regionální spojence – především syrského prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad) – spojenectvím se západními mocnostmi, které jsou odpůrci agresivních snah Teheránu.

Přidali se také k západním mocnostem v odporu vůči íránskému jadernému programu, který považují více za hrozbu sobě než Izraeli, jemuž Írán opakovaně hrozil zničením.

Saúdská Arábie už také prohlásila, že pokud se Íránu podaří získat jaderné zbraně, bude o ně Rijád usilovat také – což vyvolává hrozbu vypuknutí závodů v jaderném zbrojení na Blízkém východě. Analytici uvádějí, že právě toto může přimět Obamu změnit svůj dosavadní pasivní, jen na sankce zaměřený postoj vůči Islámské republice.

Arabské země se nicméně vyhýbají veřejné výzvě k úderu na Írán – který je důležitou součástí diplomatické agendy předsedy izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu). Arabské země podle pozorovatelů namísto toho proti Íránu jednají v zákulisí, aby se vyhnuly podezření ze spolupráce s Izraelem.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Arab Nations Pressing for Iran Strike.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Listopad 2011
Po Út St Čt So Ne
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiv