… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

ulice v Gilo

Jeruzalémský magistrát dal včera zelenou výstavbě 130 bytů ve čtvrti Gilo. Bytové jednotky se budou nacházet ve 12patrovém věžákovém bloku, sdělil agentuře AFP městský radní Pepe Alalu.

Rada města také povolila výstavbu turistického centra v Davidově městě, arabskými obyvateli nazývaným Silvan. Vůdce Silvanského výboru na obranu palestinské země a domů Fakhri Abú Diáb izraelské pobočce agentury Reuters sdělil, že Izrael „se snaží změnit demografickou realitu palestinské čtvrti.“

Izraelská vláda rozhodla o rozběhnutí výstavby v Jeruzalémě 1. listopadu v reakci na sérii jednostranných kroků představitelů Palestinské správy na půdě OSN, jimiž byly porušeny dvoustranné izraelsko-palestinské Dohody z Osla.

20. prosince představitelé Velké Británie, Francie, Německa a Portugalska kritizovali izraelskou „osidlovací aktivitu“ s tím, že podkopává snahy o oživení umírajícího mírového procesu.

„Jedním z vynořivších se témat byl silně škodlivý efekt, který má na perspektivu návratu k jednáním zvýšená osidlovací výstavba a osadnické násilí,“ uvedly čtyři státy EU ve společném prohlášení.

Izrael v reakci uvedl, že Rada bezpečnosti by soustřeďováním se na Izrael místo na země, kde jsou nepoje a krveprolití, mohla „ztratit svoji důvěryhodnost a stát se irelevantní.“

Izrael při kritice Rady bezpečnosti OSN podpořila mluvčí ministerstva zahraničí USA Victoria Nuland, když uvedla, že „nejlepším způsobem, jak se k věci postavit, je přímý dialog mezi stranami a dosažení dohody o hranicích.“

„Výkřiky ze střechy Rady bezpečnosti situaci nezmění. Strany se musejí vrátit ke jednacímu stolu a vyřešit problémy společně a tak budeme mít trvalý a stabilní mír,“ uvedla.

Izrael souhlasil s návrhem tzv. Blízkovýchodního Kvartetu (USA, Rusko, EU, OSN) na jednání bez podmínek, která by vedla ke konečné dohodě v roce 2012.

Představitelé Palestinské správy nicméně obnovení jednání, kde by museli svolit ke kompromisům, maří tím, že vznesli řadu podmínek, jejichž splnění se před zahájením jednání s Izraelem domáhají, přičemž je známo, že tyto podmínky jsou pro představitele v Jeruzalémě nepřijatelné.

Izrael v loňském roce zmrazil výstavbu v Judeji a Samaří na 10 měsíců ve snaze vyjít vstříc požadavkům Palestinské správy, nicméně Arabové snahu o obnovu jednání bojkotovali a vznesli jen další požadavky – konkrétně na propuštění všech teroristů z izraelských věznic a uznání hranic příměří z let 1949 až 1967 jako základu pro jednání.

Minulý týden Palestinská správa uvedla, že plánuje snížit úroveň všech bilaterálních vztahů s Izraelem, bude i nadále pokračovat ve své jednostranné snaze o uznání „Palestiny“ na půdě OSN a mohla by se vrátit k „lidovému odporu.“

Bylo také oznámeno, že do Organizace pro osvobození Palestiny vstoupí Hamas a jeho terorističtí spojenci z Pásma Gazy.

Nejen Hamas, ale i sama střechová OOP trvá na tom, že „ozbrojený odpor“ je jedinou cestou k „nedělitelné Palestině“ – kdy nebude existovat prostor pro existenci židovského státu.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Jerusalem Approves 130 Gilo Homes.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv