… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rambamův (Maghrebský) most

Rambamův (Maghrebský) most

Jeruzalémský provizorní most, jehož oficiální název je Rambamův most, ale je více známý jako most Mughrabi, a který je jediným vstupem na Chrámovou horu pro nemuslimy, tedy Židy a křesťany, ostatní věřící a ateisty musí být z bezpečnostních důvodů uzavřen.

Hlavní inženýr jeruzalémské radnice Šlomo Eškol (Shlomo Eshkol), připravuje poslání dopisu správě svatých míst, na základě kterého bude s okamžitou platností zakázáno používání tohoto mostu. Jediná výjimka bude platit pouze pro armádu a policii, a to pouze v omezené míře. Dopis má být poslán během sedmi dnů. Již nyní byl most prohlášen nebezpečnou stavbou, která hrozí zhroucením, anebo vzhledem k tomu, že se jedná o dřevěnou strukturu, může snadno shořet.

Inženýr Eškol zdůvodňuje své rozhodnutí tím, že při zhroucení mostu by mohlo dojít k vážnému ohrožení žen, které se modlí v části jim vyhrazené u Západní stěny, nad níž je most umístěn. Tento most byl postaven jako provizorní na místě původního, který byl zničen v důsledku větrné bouře v roce 2004.

Již tehdy vyvolala stavba provizorního mostu bouře v arabském světě. Stejně tak se obával předseda vlády Netanjahu i nyní, že vzhledem ke složité situaci v Egyptě a Jordánsku může dojít k bouřlivým reakcím ze strany arabských zemí. Proto bylo vydání dopisu úřadem hlavního inženýra odloženo.

Pokud čtenář zcela nechápe, proč by v muslimském světě měla vadit rekonstrukce mostu, který je jediným vstupem na Chrámovou horu pro nemuslimy, když muslimové sami mají několik bran, kterými na Chrámovou horu mohou vstoupit, a tento vstup, který je nad Západní stěnou (Zeď nářků) většinou stejně nepoužívají, pak odpověď je jediná – každá záminka vystoupit proti Izraeli je dobrá.

Neinformovaný čtenář či posluchač poslední zprávy z Jeruzaléma získá dojem, že Izrael brání muslimům ve vstupu na Chrámovou horu a kam taková manipulace může vést, je jasné.

Pravda je, že jeruzalémský hlavní inženýr takto zabrání Židům a jiným věřícím ve vstupu na Chrámovou horu, která je nejsvětějším místem judaismu. Podle dohod mezi státem a islámským Waqfem je most Mughrabi – Rambamův most jediným povoleným vstupem pro „nevěřící“ z hlediska islámu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv