… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

město Kuvajt

město Kuvajt

Kuvajt a Severoatlantická aliance diskutují o plánech na otevření společného centra v kuvajtském hlavním městě. Uvedla to v pondělí agentura AFP s odkazem na představitele NATO.

Centrum – které by bylo první svého druhu v oblasti Perského zálivu – by pomohlo posílit vztahy a spolupráci mezi Kuvajtem a NATO v rámci Instanbulské inciativy spolupráce (Istanbul Cooperation Initiative, ICI).

Iniciativa vznikla na summitu NATO v Turecku v červnu 2004 s cílem umožnit dvoustrannou bezpečnostní spolupráci mezi NATO a jednotlivými státy Rady pro spolupráci arabských států Zálivu (مجلس التعاون لدول الخليج العربية).

Kuvajt se k ICI připojil v prosinci 2004. V únoru 2005 následovaly Bahrajn a Katar, v červnu 2005 pak Spojené arabské emiráty.

Diskuse probíhá v situaci, kdy roste napětí mezi Arabskou radou a Íránem, pramenící z tzv. „Arabského jara“, které začalo před devíti měsíci. Státy Arabské rady obviňují Írán, že podněcuje za pomoci šíitských obyvatel nepokoje v jejich zemích.

Státy Arabské rady spolu se svými protějšky z NATO – a s Izraelem – také obviňují Írán, že usiluje o jaderné zbraně, což Teherán popírá. Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve své nedávné zprávě s odvoláním na „důvěryhodné zpravodajské zdroje“ uvedla, že Írán se aktivně snaží získat jadernou technologii s výlučně vojenským využitím.

Saúdská Arábie zašla až tak daleko, že pohrozila, že bude sama usilovat o jaderné zbraně, pokud se této snahy nevzdá Írán.

Viceprezident Spojených arabských emirátů šejch Mohamed bin Rašíd al Maktúm (Mohammed bin Rashid Al Maktoum) včera varoval Írán, že úder na Izrael by vedl ke zničení Islámské republiky.

Napětí mezi Íránem a Západem se dostalo na nové maximum minulý týden, kdy protestující dav v Teheránu přepadl britské velvyslanectví, přičemž západní představitelé říkají, že celou akci zorganizovali íránští představitelé jako „dramatické představení politického divadla.“

Británie a někteří její evropští spojenci uzavřeli v reakci na přepadení svá velvyslanectví v Teheránu a vyhostili ze svých zemí íránské vyslance.

Britské noviny Telegraph včera informovaly, že velitel íránských Revolučních gard generál Mohamed Alí Džafari (Mohammed Ali Jaafari) zahájil přípravy na potenciální vnější útoky a protiútoky.

Podle analytiků by prvním krokem Íránu k nátlaku proti Západu mohlo být uzavření Hormuzské úžiny, kudy prochází 40 % světových dodávek ropy. Takový krok by zřejmě Teheránem nasměroval k vojenskému konfliktu s NATO a Arabskou radou.

Včera také kuvajtský emír šejch Sabah Al Ahmad al Džabír Al Sabah (Sabah Al Ahmad Al Jaber Al Sabah) rozpustil parlament a vyhlásil nové volby. Jedná se o reakci na ostrou kritiku parlamentu vůči vládě, obviňované z korupce. Ta již padla minulý týden.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku NATO Opening Gulf Center in Kuwait.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv