… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

TóraGn 28,10

ויצא יעקב מבאר שבע – Jákob vyšel z Beer-ševy.

Komentátor Rabi Šelomo Jicchaki (Raši, 1040-1105) vysvětluje počátek paraši takto: Bylo by přece správné prostě napsat: „Jákob se vydal do Charánu“. Proč začátek paraši hovoří o jeho odchodu z Beer-ševy? To nás má upozornit na skutečnost, že odchod spravedlivého člověka-cadika z jakéhokoliv místa zanechává stopu. To jest, všichni tam žijící naráz pociťují jakousi prázdnotu, neúplnost. Je cítit, že místu chybí onen cadik. Pokud spravedlivý žije ve městě, již svou přítomností zvyšuje jeho krásu, lesk a velkolepost.

Podobně je tomu i s městy a místy, kde pouze žili a působili velcí učenci a cadikové, případně jsou tam pohřbeni. Například pro velké množství učenců a spravedlivých rabínů, kteří tam po staletí působili, se dostalo Praze čestného přídomku Město a matka Izraele – עיר ואם בישראל. Nebo například díky učencům a jejich žákům, kteří působili na mnoha vilenských ješívách, zvláště pak působení vynikajícího učence, gaona rabi Elijáhů (1720-1797), se Vilnijus nazýval litevským Jeruzalémem

ירושלים דליטא. Podobně je tomu i u Berdičeva, díky rabi Levi Jicchaku, u Braclavi, díky rabi Nachmanu, u Medžibože díky Baal Šem Tovu, atp.

Gn 28,12

והנה סולם מוצב ארצה וראשו מגיע השמימה והנה מלאכי אלהים עולים ויורדים.

Hle, na zemi stojí žebřík, jehož vrchol dosahuje k nebesům, a po něm vystupují a sestupují andělé Boží.

Andělé Boží jsou stvořeni samotným Všemohoucím z koncentrovaného duchovna – כולם מרוחניות. Proto pro ně být svatými není nic neobvyklého, neboť jsou stále v přítomnosti Boží, bezvýhradně plní Jeho vůli a příkazy, neboť nemají svobodu výběru jako člověk.

Naopak, člověka učinit svatým, to je opravdu velmi náročný a složitý úkol. Dovést ho k plnění micvot, k čistotě pokrmů a k čistotě rodinného života, k službě Bohu zde, na Zemi. Když se náš otec Jákob probudil ze sna, zjistil, že se mu zjevila Boží imanence – שכינה a proto nazval toto místo בית אל (Bét El) – Dům Boží. Tam, kde se zjevila Boží imanence, můžeme nazvat Domem Božím. Dříve takový název příslušel jeruzalémskému Chrámu. Nyní naše syngógy nazýváme „malým chrámem“, proto jim také můžeme přiznat čestné jméno Bét El – Dům Boží. Ovšem nejdůležitější je, aby se každý židovský domov stal Domem Božím. Aby se v něm pěstovala úcta k tradici našich otců, aby byl domem studia Tóry, svatosti a rituální čistoty.

Sen Jákobovi potvrdil skutečnost, že Hospodin ho neopustí, ani když bude mimo zaslíbenou zemi. Andělé, kteří po žebíku vystupují na nebesa, vyplnili své poslání – chránili Jákoba v Erec Jisrael. Naopak, andělé, kteří s nebes sestupují, ty teprve jejich mise čeká. Oni mají chránit Jákoba v cizině, kam se odebral k bratru své matky Rivky, k Labanovi, aby tam pro sebe našel ženu.

Gn 29,2 a 10

Jákob přišel do země synů Východu a pojednou spatřil v poli studnu – באר, u níž odpočívala stáda ovcí. Z té studny napájeli stáda. Na jejím otvoru byl velký kámen. …. Jakmile Jákob uviděl Ráchel ….. přistoupil, odvalil kámen z otvoru studny a napojil ovce Lábana, bratra své matky.

Na studni je velký kámen, který znemožňuje čerpat životodárnou vodu. Jákob kámen odvalil a stáda i pastýři mohli pít.

Naši učenci říkají, že Tóra se připodobňuje studně s živou vodouבאר מים חיים, z níž všichni pijí. Jákob tím, že z jejího otvoru odvalil kámen,  umožnil všem, aby pili živou vodu Tóry.

2 reakce na Parašat Vajece (Gn 28,10 – 32,3)

  • Fanuel napsal:

    I u andělů zanechal (JHVH) nedostatku. I andělé mají svoji vůli a ne jednou se proti nejvyššímu (JHVH) vzbouřili, byli v odporu……Jen sám stvořitel je dokonalý….veliký…… je tak veliký, že ve své podstatě není vidět….A je tak vidět jeho ,,STVOŘITELSKÉ DÍLO“…. zde na zemi i ve vesmíru…..-:)) Je zároveň živý…mluvící…milosti plný a pomáhající i mluvící..Tedy kdo mluví je živ na věky…,,AMEN“
    Stanek Frantisek Fanuel

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv