… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Když se blízkovýchodní zpravodaj probudí, tak neví, která zpráva je strašnější. Jestli situace v Sýrii, či výhružný projev libanonského šejcha Nasralláha, či nepokoje na hranici mezi Tureckem a Sýrií, či snad mediálně vděčný jaderný program Iránu, či snad egyptští salafisté anebo izraelské obavy z útoku ze všech stran a urputná snaha být na vše připraven a přitom zahrát do autu ekonomické a společenské problémy.

Prostě takový zpravodaj to po ránu nemá lehké. Musí odhadnout, která zpráva je ta nejatraktivnější a která ještě zaujme znavené čtenáře. Odhadnout, který z jeho příběhů by mohl být skoop. To všechno může vést k žaludečním vředům a dalším onemocněním, z nichž deprese jsou zcela obvyklé. Ty se potom mohou stát příčinou dalších závislostí a celé to může končit špatně. Pokud se podíváme do židovské historie a tradice, nalezneme zde mnoho poučení.

Jedním z nich je i rada moudrého učence Moše ben Maimona zvaného Maimonides, který Střední východ a severní Afriku znal velmi dobře a žil zde v době křižáckých tažení, tedy v době do určité míry podobné té naší. Vedle toho, že byl velký znalec Talmudu, byl i lékař a jako takový radil svým pacientům a nejen jim, aby ráno po modlitbě a vykonání nějaké lehčí fyzické práce dobře a v klidu posnídali.

Připomeňme tedy přetíženému středovýchodnímu zpravodaji, ale i čtenářům, politologům a politikům, že je dobré zdravě posnídat. Doba je rychlá a nikdo nechce ztrácet čas a proto doporučujeme, aby si velmi zaměstnaný dopisovatel, politolog či laskavý čtenář (vše se vztahuje na obě pohlaví) připravil do zásoby vydatné snídaňové sušenky, které mu pomohou se prokousat ranní záplavou hrůz a přestát den, aniž by se musel uchýlit k alkoholu či antidepresivům.

Potřebujeme pro přípravu 2,5 šálku ovesných vloček, 1,5 až 2 šálky celozrnné mouky, nejlépe špaldové, 3/4 šálku oleje, 1 šálek ovocné štávy pokojové teploty, může se nahradit i vlažnou vodou, 1/2 šálku třtinového cukru, 2 vejce, 1 sáček prášku do pečiva. Dále můžeme přidat rozemletý kokos, oříšky, kousky kandovaného ovoce, vanilkový cukr, skořici, kousky hořké čokolády. Z hmoty tvoříme lžičkou placičky na pečicí papír a pečeme při teplotě 160º C asi 10 až 15 minut.

Kdo nemá rád sladké, může vynechat cukr, přidat sůl a sušené bylinky a kousky oliv a různá semínka a ořechy.

Přejeme všem, aby jedli bohaté snídaně v klidu a pohodě a na Středním východě byla tak trochu nuda a jediné zprávy by byly o aktuálním počasí, kulturních a společenských událostech. Ovšem zdá se, že napětí hned tak nepomine a proto je dobré mít po ruce takovou sušenku jako první pomoc.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv