… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu

Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu

Egypt je na seznamu zemí, které by se mohly stát členy Rady pro spolupráci arabských států Zálivu (někdy zkráceně zvané Rada pro spolupráci v Zálivu nebo Rada Zálivu, anglicky Gulf Cooperation Council – GCC, arabsky مجلس التعاون لدول الخليج العربية).

Uvedl to předevčírem ředitel odboru Arabské rady kuvajtského ministerstva zahraničí Humúd Al Radván (Humood Al Radhwan) v rámci vyjádření o pokroku jednání o vstupu Maroka a Jordánska do aliance.

„Podporujeme vstup Jordánska a Egypta jako plnoprávných členů do Rady, ale až po dvou letech,“ sdělil Al Radván nedělnímu vydání kuvajtských novin Al Rai před summitem Rady Zálivu příští týden v Rijádu.

„Země Rady Zálivu sdílejí podobné geografické, jazykové a náboženské rysy. Společnost v Zálivu je plně integrovaná a neexistuje skutečný rozdíl například mezi společností kuvajtskou a (Spojených arabských) emirátů. Jsme ve shodě s Jordánskem (a Marokem), ale potřebujeme dva roky partnerství, než se na jejich případy podíváme a rozšíříme jejich členství až po dosažení plné integrace,“ řekl dále.

„Musím zde zdůraznit, že Egypt je na seznamu k přijetí do Rady Zálivu a že toto má prioritu,“ dodal.

Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu – jejímiž členy jsou nyní Spojené arabské emiráty, Omán, Bahrajn, Katar, Kuvajt a Saúdská Arábie – začala aktivně usilovat o své rozšíření v souvislosti s Arabským jarem, kdy se snaží vytvořit strategickou protiváhu šíitskému Íránu, svému hlavnímu regionálnímu rivalovi.

Členové Rady začaly také vytvářet rámec pro transformaci společného ekonomického fóra na diplomatickou a vojenskou konfederaci – přičemž pokud by do ní vstoupilo také Jordánsko a Egypt, vynořila by se na západní a jižní hranici Izraele nová arabská velmoc.

Není jasné, jaké by měl vstup Jordánska nebo Egypta na mírové smlouvy těchto zemí s Izraelem. Současní členové Rady Zálivu jsou formálně s Izraelem od roku 1948 ve válečném stavu.

Regionální pozorovatelé poznamenávají, že zatímco Jordánsko a Maroko jsou – stejně jako současní členové Rady Zálivu – monarchie, což usnadňuje jejich integraci, Egypt se tváří jako demokratická republika.

Zapojení Egypta – který je regionální vojenskou mocností a nejlidnatější arabskou zemí – by nicméně alianci poskytlo významnou strategickou hloubku při případné konfrontaci s Íránem nebo Izraelem.

Podle Al Radvána jsou jen malé rozdíly v pohledu na tom, jak zapojit nové členy, stejně „jako například rozdílné pohledy na to, zda nyní poskytnout Bahrajnu a Ománu plnou pomoc nebo ji poskytovat každoročně.“

V tomto případě Kuvajťan zmiňoval březnový závazek Rady Zálivu poskytnout během 10 let Bahrajnu a Ománu 20 miliard dolarů (tj. přibližně 369 miliard českých korun) pomoci na zlepšení bydlení a infrastruktury a vytvoření pracovních míst.

Al Radván také uvedl, že Kuvajt souhlasí s finanční pomocí Jordánsku a Maroku, ale ještě nebylo rozhodnuto o výši částky.

„Nerozhodli jsme se zatím ani o tom, jak budou peníze poskytovány. Mohou být předány přímo nebo prostřednictvím rozvojových fondům, které budou realizovat velké projekty v obou zemích, aby jim pomohly dostat se z ekonomické krize,“ řekl.

Koncem listopadu Spojené arabské emiráty, Kuvajt a Katar vytvořili suverénní investiční fond s 2,5 miliardami dolarů (přibližně 45 miliardami korun) na podporu turistického sektoru Maroka.

Někteří analytici mají za to, že Saúdskou Arábií vedené Rada Zálivu pomalu směřuje k vytvoření moderního islámského chalífátu.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku GCC Eyeing Egypt in Caliphate Drive.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv