… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Tamir Pardo

Tamir Pardo

Ředitel izraelské vnější zpravodajské služby Mosad (המוסד) Tamir Pardo (תמיר פרדו) nevěří, že by Írán s jadernými zbraněmi znamenal zničení Izraele.

Pardo údajně shromáždění izraelských diplomatů sdělil, že i když Izrael prokračuje v úsilí zmařit íránský jaderný program, on sám nevěří, že by íránská jaderná bomba představovala ohrožení existence židovského státu.

„Je Írán pro Izrael hrozbou? Rozhodně ano. Ale pokud někdo říká, že jaderná bomba v íránských rukou je existenční hrozbou, pak by to znamenalo, že máme zavřít krám a jít domů. O takovou situaci se nejedná. Pojem existenční je užíván příliš lehkovážně,“ prohlásil údajně ředitel Institutu pro zpravodajské a zvláštní operace (המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים).

Podle diplomatů Pardo odmítl diskutovat o případném izraelském vojenském úderu na íránská jaderná zařízení, která je v izraelských mocenských centrech aktuálním předmětem debat.

Pardův předchůdce Meir Dagan novinářům řekl, že k vojenské akci by Izrael měl přistoupit jen „pokud by měl nůž na krku a začalo se řezat do masa.“

Dagan také veřejně kritizoval předsedu vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) a ministra obrany Ehuda Baraka, kteří podle něj prosazují vojenskou akci proti Íránu.

S Daganovými a Pardovými analýzami nesouhlasí řada odborníků na obranu a ekonomiku, kteří upozorňují, že izraelské obyvatelsko a ekonomika jsou silně soustředěny na pobřeží, zejména v oblasti Tel Avivu.

Jediná jaderná zbraň, která by vybuchla v Tel Avivu, by podle nich měla katastrofální dopad na izraelskou ekonomiku a infrastrukturu, přetížila by záchranné služby a ponechala Izrael zranitelný vůči útoku nepřátelských sousedů, když by se izraelská armáda snažila vypořádat s chaosem, který by nastal.

Pardův komentář příchází v době, kdy představitelé ve Washingtonu a Jeruzalémě údajně diskutují o podmínkách, které by byly důvodem k útoku na íránská jaderná zařízení, a kdy roste napětí mezi Teheránem, Západem a arabskými státy Perského zálivu, které jsou spojenci USA.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Mossad Chief: Nuclear Iran Not an Existential Threat.

3 reakce na Ředitel Mosadu: Jaderný Írán není pro Izrael existenční hrozbou

 • Tomáš Kolský napsal:

  Jestli tohle Tamir Pardo opravdu řekl, zachoval se jako idiot. Jak jít domů? Kam jít domů? Co to je za výrok? Takhle se vyjadřuje ředitel?

 • gugi napsal:

  Ale Koloušku, tak se nezlob, Vždyť víš, jak se v Erecu mluví, a co se myslí tím, když se někomu řekne „ba la bajta“ 😛
  Pardo se vyjádřil ležérně. Protože je moudré nešířit paniku. Protože tomu, co říká, naslouchají nejen Izraelci… (Já být na Pardově místě, ještě bych dodal, že izraelská armáda není schopna jaderného úderu, ba ani intenzivního hloubkového a déletrvajícího přepadu, a že její letectvo je poruchové a piloti opilci a logistika primitivní a střelné zbraně selhávající a bojová morálka nejnižší za 60 let …. 😉
  Je třeba uvědomit si, že pod zdánlivou absencí vzrušení a přehnaných emocí se skrývá každodenní přesná analytika stratégů hlavního štábu Cahalu. Myslím, že dál už něco říkat není nutno … 😉

  • Tomáš Kolský napsal:

   Jenže on mluvil s velvyslanci a ne s kamarádem u piva. Nemá se tvářit před velvyslanci, jako by tady nebyl doma! To prostě nejde omluvit vůbec nijak. Všechno ostatní je v pohodě, ale tohle fakt ne.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv