… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

turecká loď (vpravo) při cvičení

turecká loď (vpravo) při cvičení

Egyptské vojenské lodě plují do tureckých vod ke společnému vojenskému cvičení s tureckým námořnictvem. Vysoký velitel egyptského námořnictva Muháv Mamiš (Muhav Mamish) v rozhovoru uvedl, že cvičení „není namířeno proti žádné konkrétní zemi a cílem je posílit vztahy a výměnu informací mezi Tureckem a Egyptem.“ Cvičení má název „Moře přátelství,“ informoval izraelský veřejnoprávní rozhlas Hlas Izraele (Kol Jisrael).

Izraelští představitelé spekulují, že cvičení nemusí být namířeno proti Izraeli, ale proti Íránu, z nějž mají obavy jak Turecko, tak Egypt. Turecko, které s Íránem dlouhodobě soupeří o vedoucí postavení v islámském světě, má obavu z nedávných íránských hrozeb na svoji adresu. V posledních týdnem íránští představitelé pohrozili Turecku útokem na protiraketový štít NATO na tureckém území, pokud se USA nebo Izrael pokusí zaútočit na íránská jaderná zařízení.

V neděli byl například citován Hussein Ibrahim, místopředseda íránské parlamentní komise pro národní bezpečnost a zahraniční věci, který prohlásil, že „je přirozeným právem Íránu zaměřit se v případě útoku na protiraketový obranný štít v Turecku a my to určitě uděláme.“ Několik dní předtím velitel vzdušných sil íránských Revolučních gard generál Amír Alí Hadžízade (Amir Ali Hajizadeh) uvedl, že „pokud budeme ohroženi, udeříme na raketový obranný štít NATO v Turecku a pak zasáhneme naše další cíle.“ Podobná prohlášení učinili v posledních týdnech i další íránští představitelé.

V úterý se turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu sešel se svým íránským protějškem Alím Akbarem Salehim a na prohlášení se jej dotazoval. Salehi prohlásil, že prohlášení neodrážejí íránskou politiku, ale „osobní názory.“

Analytici uvádějí, že egyptská armáda hledá spojence mimo íránský/islámský fundamentalistický okruh, berouce v úvahu, že i Egypt může být brzo veden těmito skupinami. Dnes se koná v Egyptě druhé kolo hlasování do parlamentu a opět se podle egyptských a zahraničních médií očekává úspěch islamistických stran – Muslimského bratrstva a salafistické strany Al-Núr. Toto kolo hlasování se koná v oblastech jako Gíza, Luxor a Asuán, které v minulosti preferovaly v místních volbách islamistické kandidáty. Egyptští vojenští vládcové jsou přesvědčeni o úzkém propojení mezi vlastními islamisty a Íránem, a proto se snaží zlepšit své vztahy s Tureckem, jedinou zemí regionu, o níž jsou přesvědčeni, že může politicky čelit Íránu.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku  Turkey, Egypt in Joint Naval Exercises.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv