Náčelník sboru náčelníků štábů armády USA, generál Martin Dempsey (profil na Facebooku zde), včera v rozhovoru pro Reuters prohlásil, že neví, zda v případě izraelského vojenského úderu na Írán dá Izrael Američanům vědět dopředu nebo ne. Generál dále připustil, že USA a Izrael mají odlišné názory na to, jak nejlépe naložit s Íránem a jeho jaderným programem.
Generál Dempsey uvedl, že USA jsou přesvědčeny, že správným přístupem k Íránu jsou sankce a diplomatický tlak spolu s „deklarovaným záměrem nevylučovat žádnou z možností.“
Dodal nicméně: „Nejsem si jistý, zda Izraelci sdílejí náš názor. A protože nesdílejí a protože to pro ně je existenční hrozba, myslím, že je zřejmě správné říci, že nyní se naše očekávání liší.“
Na otázku, zda mluvil o rozdílech mezi očekáváními Izraele a USA ohledně sankcí nebo rozdílech v očekávání budoucího vývoje, Dempsey odpověděl, že „o tom všem“, ale blíže již odpověď neupřesnil.
Neprozradil ani, zda věří, že Izrael je připraven na Írán udeřit, a na přímý dotaz, zda Izrael bude USA předem informovat, pokud se rozhodne provést vojenskou akci, Dempsey odpověděl: „Nevím.“
O možném izraelském vojenském úderu na íránská jaderná zařízení se v posledních týdnech široce spekulovalo v izraelských i jiných médiích. Spekulace přiživila nedávná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii, podle níž má organizace věrohodné zpravodajské informace, že Islámská republika usiluje o jaderné zbraně.
Izraelští politici se veřejné debaty o možném úderu na Írán neúčastní, o to více si ji však užívají komentátoři médií a různí bývalí politici a představitelé bezpečnostních složek.
Ministr obrany Ehud Barak nedávno v rozhovoru pro CNN prohlásil, že otázka vojenského úderu na Írán „není tématem k veřejné diskusi.“ Oficiálně Izrael uvádí, že nevylučuje žádnou možnost.
Barak dnes na přímý dotaz uvedl, že úder na Írán v tuto chvíli není aktuální. „V tuto chvíli nemáme úmysl provést akci, ale Stát Izrael je daleko od toho, že by byl ochromen strachem. Je třeba jednat tiše a klidně – nechceme velkou válku.“
Doufám, že vládci USA nejsou tak šílení, aby zaútočili na Irán nebo Syrii, protože to by pravděpodobně vedlo k 3. světové. Rusové si zřejmě uvědomili, že po Syrii a Iráku by mohla proběhnout demokratizace i v Rusku …
Útok na Sýrii by byl naprosto bez problémů. To i Kaddáfí dal víc práce, než by dala Sýrie. A Rusové by pro Sýrii nakonec nehnuli prstem. Jediným důvodem, proč se nikdo do Sýrie nehrne, je obava, že by tam po pádu Assada nastala demokracie = nástup islámských bastardů, jako v Tunisko, Maroku, Egyptě… A zřejmě navíc napojených ještě více než je dosud Assad (ano, i to je možné) na Írán.