… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Předseda vlády Izraele vyjádřil jménem izraelské vlády soustrast s úmrtím prezidenta Václava Havla.

Václav Havel byl neohrožený bojovník proti totalitárnímu režimu a stal se pro celý svět symbolem boje za svobodu zejména v rovině intelektuální a duchovní. Po té, kdy byl jedním z vůdců sametové revoluce, dokázal smírnou cestou převzít moc s demokratickými silami a obnovit také přátelství mezi Českou republikou a Izraelem. Byl opravdovým přítelem Izraele a v posledních letech byl jednou z osobností, kteří neohroženě bojovali proti delegitimizaci Izraele na světových fórech. Ztrácíme ve Václavu Havlovi skutečného přítele.

Václav Havel byl po T.G. Masarykovi prvním Českým prezidentem, který navštívil Izrael (poprvé v roce1990). Stal se také nositelem čestných doktorátů univerzit jeruzalémské (1990) a haifské (2006).

12 reakcí na Zemřel Václav Havel, přítel Izraele

 • Eva napsal:

  Asi se moc k úmrtí Václava Havla do komentáře napsat nedá. Přesto, pár věcí. Předně, postoj pana exprezidenta k Izraeli si zaslouží medaili. Méně už hyperkorektnost k sudetským Němcům nebo komunistům. Po listopadu 89 jsem čekala, že i díky Havlovi zmizí komunisti z politické mapy Československa. Nestalo se tak. Z dnešního pohledu si každý řekne – proč? Vždyť by se přihlásili do jiných stran (což se mimochodem stejně stalo), tak proč jim rušit firmu, vždyť „nejsme jako oni“. Jenže tehdy – před cca 20 lety šlo možná hlavně o to, zrušit onu firmu. Myslím, že pseudokomunistická morálka tímto „nezrušením firmy“ prosákla do celé společnosti a to není dobře. Pro mě znamená smrt Václava Havla ukončení jedné významné přerodové etapy s mnoha nedotaženými (rozuměj nepříjemnými) kroky, které čekají na současné a budoucí generace…

  • negev napsal:

   Eva,
   na Slovensku nikto komunistickú stranu tiež nezrušil/nezakázal. A napriek tomu získavá v parlamentných voľbách iba smiešne zanedbateľné promile hlasov. Takže to nebude o nejakých zákazoch, ale skôr o mentalite národa. Spomeň si na výsledky volieb v roku 1946 – v zemiach českých, komunisti viac ako 60 %. na Slovensku sotva 30. 😉

   Inak, úprimná sústrasť k úmrtiu pána Havla. 🙁

 • zelovoc napsal:

  „Václav Havel byl po T.G. Masarykovi prvním Èeským prezidentem, který navštívil Izrael (poprvé v roce1990).“

  Kedy Masaryk stihol navstivit Izrael?

 • Ghost napsal:

  autor nezná historii:
  T.G.Masaryk těžko navšívil stát Izrael!
  T.G.Masaryk zemřel 14.9.1937
  Deklarace nezávislosti Státu Izrael: 14. května 1948 v Tel Avivu.

  • Vader napsal:

   Ghost nezná historii. Řeknu-li, že Rudolf II. navštívil Moravu, mýlím se? Dále viz odpověď Scooolieho níže. V článku (a nejen v něm) se mluví o Izraeli, ale nezaznamenal jsem výskyt jména „Stát Izrael“.

 • gaga napsal:

  tomu nerozumím jak mohl TGM, zemřelý 14.9.1937, navštívil Izrael vzniklý v r. 1947 ???? si děláte srandu ???? A ksčm je jediná parlamentní strana kde nejsou komunisti, kteří v ní byli před rokem 1989. takže komunisti řvou zrušme komunisty, fakt vtipné

  • Scooolie napsal:

   V roce 1948 vznikl Stát Izrael. Země Izrael, Erec Jisrael existuje už tisíciletí.

   Výkřik o KSČM je mimo téma a navíc nesmyslný. Třeba předseda komunistů Vojtěch Filip vstoupil do KSČ v roce 1983. Bývalý předseda Grebeníček v roce 1975. Současný místopředseda Grospič v roce 1987, atd.

 • gaga napsal:

  doplnění: a staří komunisti (před r. 89) řvou zrušme komunisty proto , že kdyby padla vláda tak platí výsledky posledních voleb před převratem, taková jsou demokratická pravidla.

 • Eva napsal:

  Myslím, že „výkřik“ o komunistech není nesmyslný ani mimo téma. Je to poměrně zásadní věc, i když, faktem je, že zrušit nějakou stranu bez faktického odstřižení jejích členů od moci a penězovodu nemá smysl. Termín zrušení a odstavení komančů od moci se nenávratně „prošvihnul“ v prvních letech po roce 89. Současný stav je asi takový, jak kdysi popsal pan Šíp v anketě: „koho budeš volit? – ptá se jeden“. „Komunisty – odpovídá druhý“. „A z které strany?“
  Ale tímto končím. Pana Havla si vážím, i když ne nekriticky.

 • Vader napsal:

  KOMENTÁŘE ZAMČENY, POKRAČOVAT LZE NA FÓRU

  Důvody:
  – opakující se otázky na již zodpovězené
  – off-topic komentáře
  – spamový filtr beztak maže 90% pokusů o „komentář“

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv