… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mahmúd Abbás

Teroristické Hnutí islámského odporu (Hamas) souhlasí se vstupem do Organizace pro osvobození Palestiny. Oznámila to včera agentura AP s tím, že rozhodnutí je výsledkem dvoudenních jednání, která proběhla v Káhiře mezi předsedou Palestinské správy a vůdce OOP a hnutí Fatáh Mahmúdem Abbásem (Mahmoud Abbas), předsedou politbyra Hamasu Chálidem Mašálem (Khaled Mashaal) a vůdce Islámského džihádu Ramadánem Šalahem (Ramadan Shalah).

Setkání tří největších teroristických skupin současného arabského světa začalo dohodou o vytvoření ústřední volební komise pro nadcházející volby na území palestinskoarabské autonomie.

Hamas až dosud stál mimo OOP, jejímž předsedou je Abbás, který stojí také v čele Palestinské správy a konkurenčního hnutí Fatáh, v jejichž čele nahradil arciteroristu Jásira Arafáta (Yasser Arafat).

Součástí Fatáhu jsou teroristické skupiny Brigády mučedníků od Al Aksá, Tanzim (vedený Marvánem Barghútím), Šuhada Al Aksá (Shuhada al-Aqsa), gazanští Ansar Al Mudžahedín (Ansar al-Mujahidin, původně Kataeb Al Mudžahedín) vedení Abu Bilalem a další.

Slovo „mudžahedín“ znamená „svatý bojovník“ a odkazuje tak na džihád neboli svatou válku, což je termín užívaný islamisty. Ačkoliv je Fatáh považován za primárně sekulární skupinu, názvy jeho teroristických skupin ukazují pravdu.

Ansar Al Mudžahedín jsou podezíráni ze spojení se třemi salafistickými skupinami – al-Tavhíd (al-Tawhid), Val-Džihád (Wal-Jihad) a Džeiš Al Islám (Jaish al-Islam) – které odpovídají za vraždu italského člena Hnutí mezinárodní solidarity. Všechny tyto skupiny a dále také Armáda islámu jsou spojeny s mezinárodní teroristickou sítí Al Kajdá.

Teroristická organizace Hamas vládne Gaze od léta 2007, kdy po krvavém boji porazila Fatáh.

Hamas je spojen s řadou gazanských teroristických organizací, například s Islámských džihádem – který operuje nejen v Gaze, ale i v Judeji a Samaří na územích kontrolovaných Fatáhem – a s Výbory lidového odporu.

Hamas, Výbory lidového odporu a Armáda islámu společně v roce 2006 provedli přeshraniční přepad, který vedl ke smrti dvou vojáků Izraleských obranných sil a únosu vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit) do Gazy. Letos na podzim byl Šalit propuštěn výměnou za 1.027 vězněných palestinskoarabských teroristů, včetně stovek vrahů. Poslední fáze výměny proběhla minulou neděli, kdy se na svobodu dostalo 550 vězněných teroristů.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Hamas to Join the PLO.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Prosinec 2011
Po Út St Čt So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiv