… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Evropská unie vs. Islámská republika Írán

Evropská unie vs. Islámská republika Írán

Ministři zahraničních věcí 27 členských zemí Evropské unie dnes v Bruselu oficiálně odsouhlasili přijetí zákazu dovozu ropy z Islámské republiky Írán. Embargo je součástí rozsáhlejšího komplexu sankcí, kterými se Unie snaží přimět šíitský islámský režim k upuštění od programu vývoje jaderné zbraně.

Embargo na nové dovozy a dohody o nich vstupuje v platnost okamžitě, již existující kontrakty musí být ukončeny od 1. července 2012.

Výsledná podoba embarga je výsledkem několika týdenního složitého vyjednávání, kdy proti zákazu dovozu se stavělo zejména Řecko, které íránskou ropou pokrývá více než třetinu své spotřeby a má dojednány výhodnější podmínky, než jaké jsou na volném trhu.

Írán do Evropské unie vyváží okolo 20 % své ropy, a to kromě již zmíněného Řecka dále především do Španělska a Itálie.

Britský ministr zahraničí William Hague označil rozhodnutí za bezprecedentní opatření, jímž EU ukazuje svoji rozhodnost a zásadovost.

Dnešní jednání ministrů zahraničí států Evropské unie má jednat také o dalších protiíránských sankcích včetně zákazu prodeje zlata a dalších vzácných kovů a zákazu dodávek nových mincí a bankovek. EU už v minulosti uvalila sankce na 433 íránských právnických osob a 113 jednotlivců, což vedlo mimo jiné k omezení investic a obchodu s produkty íránského těžebního průmyslu.

Írán dosud na hrozbu sankcí, které by omezily íránský vývoz ropy, reagoval hrozbou zablokování plavby v Hormuzském průlivu.

USA a Británie prohlásily, že by uzavření průlivu, kudy proudí až 40 % světového ropného exportu považovaly za důvod k válce. Včera průlivem bez incidentů proplula letadlová loď USA Abraham Lincoln a britské a francouzské válečné lodě.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pátek přijetí sankcí vůči Íránu obhajoval jako alternativu vůči vojenskému úderu na Islámskou republiku s tím, že kdo se staví proti posílení sankcí, ponese odpovědnost za hrozbu vojenského rozvratu země.

Přijetí embarga vyvolalo okamžité zvýšení ceny ropy nad 111 dolarů za barel a naopak další pokles hodnoty íránského rijálu. Írán pohrozil okamžitým zastavení dodávek ropy.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv