… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Francie přijala zákon o genocidě Arménů, Turecko hystericky zuří 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

Ostatky zaživa upálených Arménů poblíž Muş (zdroj: Wikipedia)

Francouzský parlament předevčírem přijal zákon, podle něhož bude trestným činem popírání genocidy, kterou před takřka sto lety spáchali muslimští otomanští Turci na křesťanských Arménech. Ti žili na území celého dnešního Turecka, zejména pak v jeho východní části.

Zákon byl v Senátu přijat většinou 127 ku 86 hlasům, 24 senátorů se hlasování zdrželo. Trest až 1 roku vězení a pokutu až 45.000 euro bude možné uložit tomu, kdo zabíjení Arménů popírá nebo „urážlivě minimalizuje.“

Přijetí zákona bylo pokládáno za formalitu, protože mělo podporu všech velkých politických stran. Ve Francii žije půlmilionová arménská menšina.

Zákon ještě musí podepsat prezident Nicolas Sarkozy, což je však považováno za formalitu s ohledem na to, že jeho přijetí podporoval.

Co je Arménská genocida

oběti pochodů smrti (zdroj: Wikipedia)

Jako Arménská genocida (nebo také Arménský holokaust) je označováno plánované a systematické vyvraždění 1 až 1,5 milionů Arménů, k němuž došlo v průběhu I. světové války v tehdejší Otomanské říši, na území dnešního Turecka. Arméni byli tureckými nacionalisty považováni za překážku vzniku etnicky čistého tureckého státu a navíc podezíráni za sympatií k Rusku, které v té době spolu s Francií a Británií bojovalo proti Německu a Rakousku-Uhersku, jejichž spojencem byla i Osmanská říše.

Turci provedení genocidy od počátku popírají. Tvrdí, že Arméni zahynuli v důsledku bojů za války. Důkazy o systematické vyvraždění arménských obyvatel celého východu dnešního Turecka, včetně žen, dětí a starých lidí, ignorují.

Rozsah území, zasaženého genocidou, dokládá i to, že posvátná arménská hora Ararat, která se historicky nacházela v centru Arménie, se dnes nachází v Turecku na území, kde se Arméni nevyskytují.

etnické složení Turecka v roce 1911

etnické složení Turecka v roce 1911 (kliknutím se mapa zvětší)

Reakce Turecka

Turecko podle očekávání reaguje na francouzský krok hystericky. Turci nikdy nebyli schopni si přiznat temnou stránku svých dějin a tvrzení o genocidě Arménů bylo ještě nedávno potrestáno tureckým soudem jako „urážka turectví.“

Minulý měsíc, po schválení zákona 22. prosince 2011 v dolní komoře francouzského parlamentu – v Národním shromáždění – Turecko zrušilo všechna politická, ekonomická a vojenská jednání s představiteli Francie a odvolalo svého velvyslance z Paříže.

Předseda turecké vlády Recep Tayyip Erdogan také zakázal francouzským vojenským letounům přistávat v Turecku a prohlásil, že francouzské válečné lodě už nejsou vítány v tureckých přístavech.

Před pondělním hlasováním Turecko hrozilo Francii blíže neupřesněnými odvetnými kroky. Po přijetí zákona Erdogan pohrozil přerušením diplomatických vztahů s Francií. Tento krok se však považuje spíše za krajní řešení, pravděpodobnější je nevrácení tureckého velvyslance do Paříže. Hovoří se také o možném odvolání tureckého vojenského atašé z Paříže a vyhoštění francouzského vojenského atašé z Ankary.

Francie na své postoji ke genocidě trvá, nicméně prezident Sarkozy se snaží situaci uklidnit a napsal kvůli tomu svému tureckému protějšku dopis, v němž vyjádřil „naději, že převáží dialog a spolupráce.“

Turecko již pohrozilo, že zruší objednávky letounů Airbus a nepovolí francouzské investice do turecké energetiky.

Turecká státní televizní a rozhlasová společnost (TRT) včera oznámila, že zvažuje možnost prodeje 15,5% podílu v mezinárodní zpravodajské televizní stanici Euronews, sídlící v Paříži.

Reakce Ázerbajdžánu

Ve sporu s Francií zatím Turecku přispěchal vyjádřit podporu pouze Ázerbajdžán, který prostřednictvím ministerstva zahraničí vyjádřil nad přijetím zákona „lítost“ a „tvrdě proti němu protestuje.“

Postoj Ázerbajdžánu není nijak překvapující, protože Azerové jsou turkický národ, spřátelený s Turky, a v minulosti se stejně jako oni pokoušeli Armény vyhladit. Naposledy počátkem 90. let minulého století, kdy se však Arménům nakonec podařilo ubránit a vytvořit na mezinárodně uznávaném území Ázerbajdžánu neuznávanou, ale fakticky nezávislou Republiku Náhorní Karabach.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv