… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

vůdce Hamasu Ismajl Haníja

vůdce Hamasu Ismajl Haníja

Předseda vlády Hamasu v Gaze Ismajl Haníja (Ismail Haniye) v neděli Tunisu prohlásil, že Izrael „čekají těžké dny“ a požádal vůdce revolt „Arabského jara“, aby se zapojili do boje za nezávislou Palestinu. Podle AFP následovaly dlouhé ovace asi pětitisícového publika, které se shromáždilo na stadionu v hlavním městě, kde Haníja pronesl svůj projev, vyzbrojené palestinskými a tuniskými vlajkami.

Haníja, podle zdroje, který ho citoval, řekl, že Izrael ztratil podporu vlád v Egyptě a Tunisu a proto sionističtí nepřátelé musí pochopit, že časy se změnily a přišlo arabské jaro, čas revolucí a nastal čas úcty a hrdosti (pro islám).

Dodal: „Slibujeme, že se nevzdáme a neustoupíme z jediné části Palestiny, nevzdáme se Jeruzaléma, budeme pokračovat v boji a nesložíme ruce.“

Haníja také vyzval „lid revoluce musí bojovat v armádě za osvobození Svatého města. Tunisanům dnes říkáme: ‘Jsme to my, kdo budeme bojovat za nový Střední Východ.‘“ (pozn. redakce / narážka na Nový Střední východ je vizionářská kniha Šimona Perese, The New Middle East. New York : Henry Holt, 1993. 224 s. ISBN 978-0805033236. )

Potvrdil jednoznačně, že Hamas neuzná Izrael, na což dav odpověděl skandováním oblíbeného hesla „Smrt Izraeli“, „Tuniská revoluce podporuje Palestinu“ a „Mohamedova armáda se vrátila.“

Haníjova návštěva v Tunisu je součástí jeho prvního oficiálního zahraničního turné poté, kdy teroristická skupina Hamas převzala násilím vládu v Gaze. Haníja během své cesty také navštívil Egypt, Súdán a Turecko a jeho dalšími cíly jsou Katar a Bahrajn.

V úterý po zahájení návštěvy se setkal s umírněným islámským předsedou vlády Chamadim Džebalim (Hamadi Jebalim). Během setkání Haníja řekl, že podpora Palestiny musí být náboženským a národním závazkem pro všechny Araby.

Během návštěvy Súdánu také opět jednoznačně potvrdil, že jeho organizace nikdy neuzná Izrael a nevzdá se Jeruzaléma.

Reakce na protižidovská hesla

AFP přinesla informaci, že židé v Tunisu požádali vládu, aby podnikla kroky, které by zabránily opakování skandování antisemitských hesel během návštěvy představitele Hamasu.

„Žádný Tunisan nesmí být urážen a vláda také musí podniknout kroky, aby se tento incident nikdy neopakoval,“ řekl podle AFP Peres Trabelsi představitel Tuniské židovské komunity. Dodal, že v Tunisou nejsou sionisté a židovská komunita nechce být součástí blízkovýchodních problémů.

Nově zvolený prezident Tuniska Moncef Marzúkí (Moncef Marzouki) nedávno pozval tuniské židy, aby se vrátili do země, jejímž jsou plnoprávnými občany.

Když byl Hanija tázán na antisemitská hesla deklamovaná během jeho projevu v Tunisu, řekl že „nemá nic proti Židům pro jejich židovství, ale problém je s těmi, kteří okupují Palestinu. Židé jsou všude na světě a Hamas je nenapadá.“

Protižidovské skandování odsoudila ústy svého vůdce Rašída Ghanúšího (Rashid Ghannouchi) také nejsilnější tuniská politická strana, islamistická Ennahda, která je označila za neodrážející ducha a učení islámu a jejich původce za minoritní skupinu.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Haniyeh Promises ‘Difficult Days’ for Israel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Leden 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv